Otroku predstavite smučanje skozi igro
Najboljši čas, da vašega otroka spoznavate s smučanjem, je enkrat po dopolnjenem drugem letu. Smučanje in vse kar spada poleg mu predstavite prek igre, le tako bo razvil okretnost, osnovni gibi pa bodo postali prava zabava. Na snegu ne vztrajajte predolgo, predvsem je pomembno, da upoštevate njegove želje. Šele pri štirih ali petih letih je čas, da se otrok nauči pravega smučanja.
Če se odločite, da boste otroka smučarskih osnov učili sami, bodite predvsem potrpežljivi in upoštevajte njegove meje znanja in sposobnosti. Učitelj smučanja Uroš Simšič pravi, da se bodo otroci hoteli učiti smučati samo, če jim bo smučanje postalo zabavno, zato ga skušajte skozi zabavo tudi učiti.
Najpomembneje je, da otroka ne silite v šolo smučanja, če si tega ne želi
Otroka peljite na sneg, nikar ga takoj ne vpišite v smučarsko šolo. Pustite ga, da se navadi strmin, snega, smučk.. šele takrat, ko boste videli, da mu je smučanje dejansko všeč, ga v šolo tudi vpišite. Nekateri otroci so na smučke pripravljeni že zelo zgodaj, spet drugi pa nad smučanjem niso navdušeni. Ne bodite zaskrbljeni, če vaš otrok za smuči nima zanimanja. Učenja ga boste zopet privajali takrat, ko bo za to dovolj močan in na to pripravljen, nikakor pa ga ne smete v to siliti.
Ko se odpravljate na smučanje, se o smučišču pozanimajte
Ko se odločate o primernem smučišču za otroke, se pozanimajte o smučarskih stezah, zabavnih igriščih in šoli za smučanje. Veliko smučišč ima namreč različne programe, ki vključujejo animacije otrok na samem smučišču. “Otroke največkrat peljemo na Cerkno, Roglo in Kranjsko goro, je pa tudi veliko drugih smučišč, ki so urejena za otroke,” pravi Uroš.
Otroka dobro oblecite in mu priskrbite ustrezno smučarsko opremo
Zimska obleka, ki je odporna na veter in vlago, šal, rokavice, tople nogavice in čelada so skoraj nujna oprema otroka na smučišču. Izbiranje otroške smučarske opreme zna biti še posebej problematično predvsem zato, ker otroci zelo hitro rastejo. Ne kupujte opreme, ki je par številk prevelika zgolj iz razloga, da mu bo naslednje leto prav. “Izbiranje opreme, ki je prevelika, ni dobra izbira predvsem iz razloga, da otroku otežuje smučanje, poleg tega so najpogostejše poškodbe ravno pri tistih, ki imajo preveliko smučarsko opremo,” poudarja Uroš.
Otrokove smučke so mehkejše in krajše
Otrokove smučke so mehkejše in krajše od tistih, ki jih imajo odrasli, poleg tega so za otroke najprimernejše karving, zato vzemite raje te, saj bo z njimi lažje upravljal, na nogah pa ne bo imel prevelikega pritiska. “Karving smuči omogočajo lažje zavijanje z manj upora,” pojasnjuje Uroš. Ko otroku kupujete smuči, preverite njegovo višino, težo, starost in sposobnost.
Pancarji morajo biti iste veličine kot njegovi običajni čevlji, z nekaj več prostora za debelejše nogavice. Ko kupujete pancarje za otroka, snemite notranji del in njegovo veličino izmerite na otrokovi nogi. “Lahko pa kupite tudi take, ki so prilagodljive in jih lahko z leti povečujete,” svetuje učitelj smučanja.