Pri besedi domišljijska igra se naj pojavljajo vprašanja ko so: kdaj začne otrok uporabljati domišljijsko igro, kako poteka in kako jo prepoznamo ter katere igrače uporabljajo otroci pri domišljijski igri.
Domišljijska igra je koristna za otroka
Domišljijska igra je koristna, saj otrok preko nje posnema odrasle, se uči ter se na nek način navaja na okolje v katerem živi. Otrok v igri zamenja vloge in se vživi v vloge ali pa vzame nekaj iz ene in združi v drugo vlogo. Vse tisto kar otroku manjka pri igri nadomesti njegova domišljija. Pri domišljijski igri pridejo do izraza razni vplivi okolja, vzgoje, izkušenj otrok, želje otrok in razne čustvene napetosti. Marsikatera želja se otroku v stvarnosti ne more uresničiti, medtem ko se v igri s pomočjo domišljije lahko. Otrok velikokrat svoje konflikte in čustveno napetost vnaša v igro, ne da bi se tega zavedal. Tako otrok z igro večkrat sprosti svojo čustvene napetosti in zaradi tega ima domišljijska igra tudi terapevtski pomen.
Kdaj in kako se začne domišljijska igra
Domišljijska igra je prevladujoča oblika igre v otrokovem predšolskem in šolskem obdobju. Začetki igre se okvirno pojavljajo pri otrokovi starosti dveh let. Začetek nakazuje odlično imitacijo, neko aktivnost neke osebe, živali ali predmeta, ki pa v danem trenutku ni prisotna. Otrok si vse skupaj predstavlja v obliki mentalnih podob ali slik.
Otrok določene simbole prikazuje na različne načine, pa si poglejmo primere:
· PREDMETI (npr. metla postane konj, palica ali kamen postaneta telefon)
· OSEBE (npr. medvedek je lahko dojenček, punčka lahko postane mamica)
· RAZLIČNE DEJAVNOSTI (npr. otrok pestuje igračo, kot mamica; otrok sedi na stolu, kot da vozi avto ter v rokah drži obroč kot volan…)
Pozitiven vpliv domišljijske igre na otrokov razvoj:
– bogatejši besednjak
– čustveno izražanje (empatija do drugih)
– samozavedanje
– močna koncentracija
– lastna zabava
– kreativnost in osvajanje spretnosti
Pomembno za to vrsto igre pa je tudi igrača, ki otroka spodbudi h gibanju in igri.
Igrače, ki jih otroci vključujejo v domišljijsko igro so:
– IZDELANE IGRAČE: punčke, vozički, pohištvo, pribor, obleke za punčke…
– NEIZDELANE IGRAČE: palice, veje, listje, storži, vrvice, kosi blaga, kosi lesa, kartonaste škatel…
Pri domišljijski igri lahko uporabljamo tudi naslednje materiale kot so: glina, pesek, voda, plastelin. Priporočljivo je otroku ponuditi čim več igrač, ki še niso izpopolnjene, saj se s tem veča njegova ustvarjalnost in domišljija.
Primer: zelo dobro izdelan gasilski avto bo otrok zelo pogosto uporabil kot gasilski avtomobil, medtem ko bo lesene in manj izdelane avtomobilčke uporabil za več različnih prevoznih sredstev ali pa kot čisto drugi predmet-npr. telefon.
Za domišljijsko igro je poskrbljeno tudi v našem Tamalinem družinskem centru, kjer vsak torek pripravljamo za otroke v dopoldanskem času igralne urice, ki omogočajo poleg kreativne igre tudi socializacijsko raven, saj se otroci med seboj igrajo, si delijo stvari in sprejemajo drug drugega.
Zavod TAMAL-a je družinski center in stičišče mladih staršev. Obiščite njihovo spletno stran www.zavod-tamala.si.