Ideja o telefonu za otroke se je porodila leta 1990 na pobudo komisije za otrokove pravice pri ZPMS. Telefon je predstavljal eno izmed novih oblik stika z otroki in mladostniki. Pet let kasneje je zaživela Nacionalna mreža TOM, ki je pod enotno brezplačno številko omogočila telefonsko pomoč otrokom in mladostnikom po vsej Sloveniji. Telefon je namenjen različnim problemom, ki jih otroci in mladostniki imajo s seboj, v družini, šoli ali s sovrstniki.
Med najpogostejšimi vsebinami, ki jih beležijo na TOM telefonu, so po navedbah ZPMS še vedno vrstniki, družina, ljubezen, vendar je opazen trend naraščanja kontaktov v povezavi z duševnim zdravjem, kot so osamljenost, strah, depresija ter razmišljanje o samopoškodovanju in samomoru. To je še poglobila epidemiološka situacija, še posebej v spomladanskih mesecih, ko so bile šole zaprte in tudi vsi socialni stiki zelo omejeni.
Letos zato še posebej poudarjajo pomen pogovora, saj lahko z njim hitreje najdemo rešitev, si olajšamo občutke žalosti, jeze in razočaranja ter dobimo občutek, da nismo sami. Kot so še izpostavili na ZPMS, problem postane manjši, ko ga z nekom delimo, s pogovorom spoznavamo nove prijatelje, zmanjšamo stres in se razbremenimo.
To sporočilo želijo mladim v posebni video poslanici prenesti z igralko Niko Rozman in voditeljem Malih sivih celic Nikom Škrlecem, ki sta v času spomladanskega zaprtja šol Televiziji Slovenija vodila dopoldanski program za otroke.
Različne prostočasne in razvedrilne aktivnosti za otroke v vseh večjih krajih po Sloveniji v Tednu otroka organizirajo tudi zveza in društva prijateljev mladine, obeležujejo pa ga tudi vrtci in šole. Družine lahko v tednu otroka brezplačno obiščejo Prirodoslovni muzej Slovenije.
Na ministrstvu za zdravje pa pozivajo, da v tednu otroka ne pozabimo na najmlajše bolnike bolnike v bolnišnični šoli Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana in da otrokom omogočimo čim bolj brezskrbno otroštvo.