Doma angelček, na igrišču nasilnež. Je to sploh mogoče? Starši težko verjamejo, da je njihov otrok nasilen do drugih otrok. Če vas iz šole ali vrtca pokliče učitelj ali vzgojitelj in vas obvesti o neprimernem obnašanju vašega angelčka, mu verjetno ne boste verjeli, kajne? Pogosto otrok doma ne pokaže motenj v obnašanju, izven doma, v krogu vrstnikov pa ima lahko težave s samonadzorom in agresivnim obnašanjem. Nasilno obnašanje pa ne vključuje samo uporabo sile ampak tudi psihično maltretiranje. Kateri znaki vam razkrivajo, da se vaš otrok neprimerno obnaša do vrstnikov in da je agresivnež? Preberite si.
1. Moč in kontrola
Agresija je pogosto posledica občutka nemoči, nesamozavesti in občutka manjvrednosti. Če vaš otrok vsak nasvet razume kot kritiko, če velikokrat kritizira druge, če krivdo iz sebe pogosto prevali na druge, je to jasen znak, da je vaš otrok obseden z nadzorom in bi ga lahko dosegal tudi z uporabo fizične sile.
2. Pomanjkanje sočutja
Empatija in občutek za sočloveka se razvijeta že v otroštvu. Otrok, ki je nagnjen k zbadanju, izzivanju in mučenju drugih, nima občutka, kako se ta, ki ga muči, počuti. Bodite pozorni na to, ali je vaš otrok brezobziren do drugih in se z njim pogovarjajte o tem, kako bi se on počutil na mestu osebe, do katere se je neprimerno obnašal.
3. Razmere doma
Otrok se uči na podlagi tega, kar doživlja. Če njegovi starši prepire rešujejo s prepiranjem, se bo otrok počutil zafrustriranega, negotovega in bo jezen. Ta negativna čustva pa bo moral nekako izraziti in najpogosteje otroci to storijo na tak način, da se znesejo nad šibkejšimi od sebe.
4. Dokazovanje
Otroci iščejo svoje mesto pod soncem. V zgodnji dobi je njegova vloga v družbi za otroka zelo pomembna. Otrok se dokazuje na različne načine in z drugimi tekmuje. Da bi dosegel status vodje, druge posiljuje s svojimi pravili in jih zasmehuje, če teh pravil ne upoštevajo. Da bi se počutili bolj pomembne, morajo imeti svojo publiko, tiste, ki so drugačni od njih pa hočejo prisiliti, da prevzamejo njihov model obnašanja.
5. Socialna omrežja
Dejstvo je, da otroci danes aktivno sodelujejo v socialnih omrežjih kot so Facebook in tako komunicirajo z drugimi preko interneta. Delen občutek anonimnosti in moči, ter nezmožnosti sankcij, daje otrokom pogum, da uporabljajo tudi neprimerne načine komuniciranja. Pisanje negativnih stvari o drugih je za njih del zabave in ker se informacije po internetu zelo hitro širijo, je takšno ravnanje za otroke, ki so žrtve takšnega pisanja, lahko zelo škodljivo. Zato bodite pozorni in imejte pod nad nadzorom otroka, ki pogosto uporablja računalnik, in bodite pozorni na strani, ki jih obiskuje.