Poslušnost je pri vzgoji zelo pomembna, saj otrok z njenim učenjem razvija samonadzor in pozitivne osebnostne karakteristike, ki ga oblikujejo v odraslo osebo. Otrok se sam po sebi poslušnosti ne more naučiti. Starši, ki otroku nenehno ukazujejo pa slej ko prej naletijo na odziv zavračanja. Cilj poslušnosti ni v prisili otroka, da izpolnjuje ukaze, ampak ga nagovoriti na to, da je on ta, ki si želi upoštevati nasvete staršev.
1. Spustite se na njegov nivo
Vsak starš pride prej ali slej pride do ugotovitve, da s kričanjem z vaše “višine”, včasih tudi z druge sobe, redko doseže želeni učinek. Spustite se nižje, pokleknite ali vzdignite otroka, tako da ga pogledate v oči in si s tem pridobite njegovo pozornost. Otrok bo veliko bolj poslušen, če pridobite vso njegovo pozornost.
2. Bodite jasni in potrpežljivi
Kar koli želite otroku sporočiti, storite to jasno, enostavno in zanesljivo. Vaš otrok bo zelo hitro izgubil pozornost, če boste o določeni stvari govorili dlje časa, zato ne ovinkarite in mu natančno povejte, kaj želite. Pri tem je zelo pomembno, da ste potrpežljivi in glasa ne povzdigujete. Nič otroka bolj ne prepriča k temu, da sodeluje, kot nežen glas starša. Tiho govorjenje nam pomaga nadzirati naša negativna čustva, še posebej jezo. Otrok se počuti veliko bolj sproščeno, hkrati pa mu tako vlivate več poguma.
3. Otrok dobro ve, kakšni so vaši ukazi
Dr. Anthony Kane, zdravnik in strokovnjak za področje obnašanja otrok pravi, da vsak otrok instinktivno razlikuje ali so starševske zahteve izrečene zaradi tega, ker mu hočejo dobro, ali zgolj zato, ker jim pač ustrezajo in bi radi, da je neka stvar narejena po njihovo. Če starš od otroka velikokrat zahteva in mu ukazuje stvari, ki poenostavijo življenje, se bo tudi otrok naučil postavljati svoje interese vedno na prvo mesto. Če hočete pri vzgoji poslušnosti svojega otroka biti res uspešni, morate na prvo mesto postaviti otrokovo dobrobit. Ko otrok začuti in začne razumeti, da so vaše zahteve zgolj v njegovo dobro, bo nasvete, četudi še tako neugodne, veliko lažje sprejemal in posledično tudi upošteval.
4. Ne postavljajte prevelikih zahtev
Pomembno je, da otrok razume, kaj od njega pričakujete. Če dvoletnemu otroku naročite, naj pospravi vse svoje igrače, najverjetneje vašega ukaza ne bo izpolnil. Zato mu skušajte za njegovo starost dajati realne ukaze in pospravljanje pretvorite v igro. Naj vaš malček pospravi najprej rdeče kocke, nato modre, zelene… Tako bo pospravljanje postala zabava, ki jo bo veliko lažje izvesti.
5. Pri izrečenih besedah vztrajajte
Čeprav se hočete ukazovanju izogniti, bo slej ko prej nastopil čas, ko se jim v dobro otroka, ne boste mogli izogniti. In ko bo ta čas nastopil, morate biti prepričani v to, da vas bo vaš otrok poslušal. Če otroku naložite določeno nalogo, morate vztrajati, vse dokler je ne opravi. Če začnete neposluh tolerirati, bo vaša starševska avtoriteta poniknila. Poslušnost otroka boste dosegli le, če mu boste jasno pokazali, da kar ste rekli, mislite resno. Torej ne uporabljajte groženj in ne obljubljajte nekaj, česar ne morete izpolniti. Če ste se odločili, da boste otroku nekaj prepovedali, ne zamenjajte mišljenja po petih minutah in če mu za določeno dejanje napoveste kazen, jo izpolnite. Ne pustite, da manipulira z vami, spoštuje naj vaša pravila. Ni potrebno, da nanj kričite neštetokrat, preden vas bo poslušal. Nežno usmerite njegove gibe in storite točno to, kar želite, le tako bo naslednjič vedel kaj je vaša želja.
Pri vzgoji in poslušnosti je prav tako pomembno otroku postaviti omejitve. Preberite si, kako otroku postaviti meje.