1. slab razlog za zanositev: »Čas je že!«
Misli o otroku se zelo rade pojavijo, kadar je ženska obkrožena s prijateljicami, ki imajo že vse vsaj po enega otroka, ali pa se je pravkar poročila in se sprašuje o tem, kakšen bo naslednji korak. Če si obdana s pari, ki eden za drugim veselo dobivajo potomce, potem je razumljivo, da tudi sama začenjaš razmišljati o tem, ali je morda čas, da bi tudi ti imela kakega otročka, čeprav globoko v sebi čutiš, da še ni pravi čas za to. ‘Pravi čas’, kdaj imeti otroka, ni določen. To najbolje čutiš sama in ko bo pravi čas za potomce, boš to brez dvoma vedela. Naj ti želje po otroku ne določajo drugi ljudje ali pa tvoja leta. Začuti jo sama.
2. slab razlog za zanositev: »Otrok bo popravil najino razmerje!«
Uh. Resno? Starševstvo zahteva veliko dela in ima včasih lahko resne posledice za razmerje. Če partnerja obremenjujejo kakršnekoli stvari ali čustvene težave v obdobju, ko sta sama, potem bo otrok te težave le pomnožil s krat tisoč. Otrok ne bo povzročil, da se bo partner nenadoma začel obnašati drugače, niti ne bo razrešil težav s taščo. Prav tako ne bo utrdil zveze, v kateri so globoke razpoke in na dolgi rok ne bo preprečil odhoda enega izmed partnerjev, če se ta že nekaj časa obeta. V takšnih razmerah je otrok le delček, ki partnerja nekaj časa drži skupaj, nato pa na žalost postane le še en dodaten razlog za prepire.
3. slab razlog za zanositev: »Najini starši hočejo vnuke!«
Starši lahko zahtevajo, da dobro izdelaš vse razrede v šoli, da spoštuješ državne zakone, da spoštuješ njihova pravila, dokler živiš pod njihovo streho ipd., vsekakor pa ne morejo zahtevati vnukov. Seveda si jih želijo, saj verjetno komaj čakajo na veseli dan, ko se bodo lahko z otroškim vozičkom sprehodili po ulici in malčke razvajali do onemoglosti, vendar čas, kdaj bodo prejeli novico o vnukih, določaš ti.
4. slab razlog za zanositev: »Postalo nama je dolgčas!«
Dejstvo, da pri nekaterih parih po nekaj letih razmerja izgine začetna iskrica in zaljubljenost, ni presenetljivo. Morda gre za pomanjkanje pozornosti s strani partnerja, ponavljajočo se rutino ali pa nezadovoljstvo nad trenutnim stanjem v življenju. Otrok v takšnem primeru ne bo pomagal kaj dosti. Ni ga dobro imeti zgolj zato, da imaš nekoga, ki te bo imel rad. Otrok naj ne bi staršu nudil ljubezen, temveč bi jo moral starš nuditi njemu. Namesto tega par potrebuje temeljit pogovor in ponovno povezavo tako na čustveni kot tudi intimni ravni.
5. slab razlog za zanositev: »Postavil mi je ultimat!«
Generacije feministk so se borile za to, da imajo danes ženske pravico same odločati o svoji usodi. Tvoje življenje ni vnaprej določeno in prav nihče ne more z njim upravljati, razen ti sama. Ni potrebe, da si ustvariš družino zgolj zato, ker »tako mora biti« in ker je to »normalna« pot vsake ženske. Naloga partnerja je, da spoštuje tvoje odločitve o tvojem življenju, zato ni primerno, da bi ti postavljal ultimate. Če ugotovita, da so vajine želje različne, najprej potrebujeta pogovor o prihodnosti vajine zveze. Otrok je navsezadnje pomemben življenjski korak, ki je prečudovit v vsakem primeru, še lepši pa je, kadar si nanj povsem pripravljena.