Bosta ostala prijatelja?
Čeprav bi vzajemno strinjanje o razhodu bistveno olajšalo konec veze, pa do tega le redkokdaj pride. Ponavadi konec predlaga eden izmed partnerjev in nekakšno nenapisano pravilo velja, da on potem ne more odločati, kakšna bo narava nadaljnjega odnosa. Lahko samo predlaga, da se veza spremeni v prijateljstvo, na drugem pa je, ali bo to sprejel ali bodo prevladali premočni občutki jeze in žalosti. Prekiniti vezo nikoli ni lahko, saj par vežejo spomini na mnoge lepe dogodke, ob katerih tudi slabi trenutki zbledijo v nič. Prijateljstvo je mirovna ponudba, ki razhod malce omili, saj puščenemu partnerju da vedeti, da bo ljubljena oseba še vedno ostala v njegovem življenju in se od nje lahko loči postopoma. Kljub temu, da se z njo lahko še vedno občasno dobi na kavici, pa lahko pogled na to osebo zbuja tudi žalostne občutke. Prav zato dobivanje na kavici ne traja dolgo in če, se lahko konča še huje kot sam konec veze. Zelo težko je ostati z bivšim partnerjem v prijateljskih odnosih.
Zakaj z bivšim/bivšo ne moreta ostati prijatelja?
Ni pravega zaupanja
Čeprav se bivša partnerja trudita ostati prava prijatelja, to le redkim resnično uspe. Namreč bivšemu partnerju zelo težko zaupaš, da imaš zanimiv zmenek ali pa da greš z nekom drugim na počitnice. Tudi debate o seksu z drugimi osebami stečejo izjemno težko. Čeprav se lahko močno trudite izogibati se takim pogovorom, pa se bo vseeno prej ali slej zgodilo, da bo vsaj eden od vaju spoznal novega partnerja in četudi se bosta trudila dajati vtis, da je vse v redu, nikoli resnično ne veste, kaj bivši partner ob takšnih novicah in pogovorih resnično čuti.
Pojavi se lahko ljubosumje
Neprijetni občutki, ki jih prinese konec veze, se nadaljujejo tudi v prijateljstvu. Takšni občutki nemalokrat prinesejo tudi ljubosumje, največkrat ob novih poznanstvih in vstopanju novih oseb v življenje bivših partnerjev. Pod takimi pogoji je zelo težko biti iskreno vesel za partnerjevo srečo v novi ljubezni. Čeprav ljubezenska čustva sčasoma minejo, pa je vseeno bivšega partnerja težko gledati v objemu drugega človeka.
Tekmovalnost
Poleg ljubosumja se lahko pojavi tekmovanje v smislu, kdo si bo prej našel novega partnerja. To je še posebno velik izziv za tisto osebo, ki je bila puščena, saj želi dati občutek, da je vse v redu, da se je zelo hitro pobrala na noge in ponovno zaživela v novem razmerju.
Strast, ki vodi v seks
Na prijateljstvo dveh bivših partnerjev lahko vpliva tudi strast, ki med njima kljub koncu veze še ni ugasnila. To lahko vodi ali v bolečino ali pa v seks brez obveznosti, ki prav tako vodi v bolečino, saj takšen seks z osebo, do katere imate, za razliko od nje, še vedno ljubezenska čustva, nikoli ni pametna ideja. V to vaju lahko vodijo že malenkosti kot je vonj parfuma ali pesem, ki sta jo iz takšnega ali drugačnega razloga označila za vajino.
Vprašanje novega partnerja
Dostikrat se zgodi, da se prijateljstvo bivših partnerjev zaključi takrat, ko v življenje enega od njiju vstopi nova ljubljena oseba. To se lahko zgodi popolnoma spontano, lahko je odraz spoštovanja do novega partnerja, ali pa je to direktna želja novega partnerja.
Kakorkoli že, veliko je razlogov, da bivša partnerja ostaneta prijatelja, še več pa jih je, da prijateljstvo ne traja dolgo.