To je tista ljubezen, ki se človeku dogodi nepričakovano, v enem samem trenutku, svoje korenine pa lahko pusti celo globlje od tiste ljubezni, ki se razvija dlje časa. Vanjo verjamejo ljudje, ki so jo že doživeli in tisti, ki delovanju ljubezni pustijo prosto pot, saj jo dojemajo kot nekaj, česar se ne da pojasniti z logičnimi razlagami.
Romantiki vs. skeptiki
Tiste, ki v ljubezen na prvi pogled ne verjamejo, bi zlahka poimenovali za skeptike ali pa enostavno za previdne ljudi, ki se v razmerje spustijo šele potem, ko ugotovijo da je varno in da se splača. V možnost usodnega trenutka pa verjamejo večni romantiki. Da gre pri tej ljubezni za brezglavo zaljubljanje v vsakega mimoidočega posameznika, ki nam je le vizualno všeč, bi bila absurdna trditev. Gre za to, da nas prav določena oseba zadane tako s svojo pojavo kot tudi s svojo karizmo. Gre za neke vrste seksualni naboj oziroma za seksualno mano, o kateri smo na našem portalu že govorili.
Kako se nanjo odzove naše telo?
Naši čuti se na usodnost takoj odzovejo tako, da dobesedno začutijo osebo, ki nam je zaustavila svet in jo tako v trenutku izolirajo od ostalega dogajanja v okolici. Srce nam začne biti hitreje, v trebuhu začutimo emisijo adrenalina ali po domače ‘mravljince’ in naše zenice se razširijo. Vse lahko spremlja tudi rahla rdečica na licih in prepotene dlani.
Kaj je o zaljubljenosti menil dr. Freud?
Že oče psihoanalize je opozarjal na posebne efekte zaljubljenosti. Natančneje, na tiste efekte, ki jih ima na človekovo psiho. Zaljubljenost je primerjal s hipnozo. Kako je do te skorajda smešne ugotovitve prišel? Trdil je, da je človek v stanju zaljubljenosti pripravljen storiti vse. Pravzaprav postane ponižen, podvržen, poslušen in nekritičen do ljubljene osebe, saj v njej vidi popolnost. Enako stanje je doseženo pri človeku pod hipnozo, saj hipnotizer pri nas doseže iste stvari – ponižnost, poslušnost in podvrženost dejanjem, ki mu jih ukazuje.
Ko gre ljubezen na prvi pogled v napačno smer
Ker ima vsaka stvar svoje dobre in slabe strani, je enako tudi pri ljubezni na prvi pogled. Kljub temu da zna biti krasna in strastna, zna biti tudi veliko razočaranje. Včasih se res zdi brezglava, saj lahko čez čas ugotovimo, da oseba, ki nam je pred kratkim obrnila svet, le ni tako sanjska. Ko odgrnemo tančico strasti, mravljincev in poveličevanja, nas torej lahko vrže na realna tla njen karakter. Tako se je zgodilo tudi dvema prebivalcema New Yorka, ko je novembra lani oblikovalec internetnih strani, Patrick Moberg, na podzemni železniški postaji zagledal žensko svojih sanj. Ker jo je izgubil v gneči ljudi, je osnoval spletno stran z namenom, da jo najde, pri čemer mu je pomagalo ogromno prebivalcev mesta. Iskanje je trajalo le dva dni, romanca pa je postala znana tudi javnosti in medijem. Na žalost se ni obnesla, saj sta Patrick in Camille Hayton po dveh mesecih ugotovila, da si nista usojena. Torej ljubezen na prvi pogled se dogaja. Ne moremo se pretvarjati, da ne obstaja, saj smo jo zmožni doživeti. Vprašanje je le, koliko smo do nje odprti.