Čustvena navezanost na sodelavca se dojema kot grožnjo obstoječi zvezi. Uničujoča je lahko že sama čustvena afera. Nevarna pa je tudi zato, ker se lahko kmalu sprevrže v čisto pravo afero na delovnem mestu, ki lahko prinese uničujoče posledice. Stane te lahko že obstoječe zveze, lahko pa tudi delovnega mesta. Preden se torej pretirano navežeš na sodelavca, dobro premisli.
Imaš pisarniškega partnerja?
Afere na delovnem mestu ali “vsaj” že čustvene afere so tako pogoste in pričakovane, da imajo svoje ime – pisarniške zveze s pisarniškim partnerjem. Zakaj pisarniški partner? Čustveno navezovanje na sodelavca pomeni, da čustva, ki bi jih sicer delila s svojim življenjskim partnerjem, prenašaš na svojega tesnega sodelavca. Z njim deliš vse dobro in slabo, skrbi in veselje. To pomeni, da se z njim vedno bolj zbližuješ, postaja tvoj zaupnik, medtem, ko s svojim življenjskim partnerjem ne govoriš več o tehtnih stvareh, ki se dogajajo v tvojem življenju, in je odnos zreduciran zgolj na skupne obveznosti. Tak odnos težko preživi. Temu se seveda ne gre čuditi, saj na delovnem mestu preživimo veliko časa. Potrebno je veliko samokontrole in zelo močna vez z življenjskim partnerjem, da človek ne podleže čustvenemu navezovanju na delovnem mestu.
Kakšne so tvoje navade v službi?
Preživiš večino odmorov in čas za malico le z enim sodelavcem ali sodelavko? Sta takrat največkrat sama in se med vama ustvarja posebna vez? Vaju v en tandem povezujejo tudi ostali sodelavci? Primerjaš sodelavca s partnerjem? Si kdaj misliš, da bi partner naredil to drugače? Te pri partnerju večkrat kaj zmoti in si želiš, da bi bil bolj kot sodelavec? Razmišljaš o sodelavcu tudi izven delovnega časa? Sta sodelavcem v stiku tudi izven delovnega časa? Ali te stike skrivaš pred svojim partnerjem? Mu kdaj, če postane preveč sumničav, tudi lažeš? Se sodelavcu pogosto pritožuješ čez partnerja in si do njega zelo kritična? Če si na večino vprašanj odgovorila pritrdilno, si v nevarnem območju. Temeljito premisli, kaj želiš in kam greš. Pred tabo so resni izzivi.