Stopenj ljubosumja je seveda več, določena mera je lahko tudi zdrava in nam daje vedeti, da smo neki osebi pomembni in nas ima rada, vendar pa se lahko seveda zgodi tudi, da ljubosumja postane enostavno preveč in zato tudi vztrajanje v takšnem odnosu neznosno in naporno. Popolna odsotnost ljubosumja pa lahko pomeni nezainteresiranost in pretirani individualizem, kar drugemu partnerju po vsej verjetnosti tudi ne bo povšeči. Preberi v nadaljevanju, kdaj lahko ljubosumje postane problem in kaj so lahko razlogi za pretirano ljubosumnost.
Zakaj je ljubosumje lahko nevarno?
Ko smo ljubosumni, pomeni, da bližnji osebi ne zaupamo oziroma da menimo, da bo storila nekaj, česar si nikakor ne želimo. S tem imamo v mislih predvsem možnost varanja oziroma, da nas bo partner zapustil zaradi nekoga drugega. Torej je očitno, da ljubosumje pravzaprav razjeda nekaj, kar je temelje vsakega zdravega odnosa, in to je zaupanje. Brez zaupanja odnos enostavno ne more obstati in biti kvaliteten in osrečujoč. Kako misliš, da se počuti tvoj partner, če ti mora neprestano do potankosti razlagati, kako je preživel dan, s katerim sodelavcem je bil na kosilu, kdo ga je poklical in s katerimi prijatelji gre na pijačo? Tovrstno ljubosumje ne samo, da je skrajno nadležno, temveč je že neke vrste psihično nasilje. Ni pa malo tudi primerov fizičnega obračunavanja s partnerjem zaradi sumničavosti in pretirane ljubosumnosti. Vendarle pa je, kot rečeno, določena mera ljubosumnosti lahko tudi odraz ljubezni.
Kaj so razlogi za pretirano ljubosumje?
Razlogi se navadno skrivajo v preteklih izkušnjah. Če si imela prej partnerja, ki te je neprestano varal in se ti lagal, ni nič nenavadnega, da si izgubila vsakršno zaupanje in si postala pretirano ljubosumna. Neprestano te skrbi, da ti bo kdo »speljal« tvojega partnerja in zato želiš vedeti prav za vsak njegov korak. Ali pa imaš resnično slabo samopodobo in se ti zdi, da sta s partnerjem skupaj zgolj po nekem tebi nerazumljivem naključju, saj misliš, da si ga ne zaslužiš. To sta dva najbolj zgovorna primera, ki sta lahko razlog za pretirano ljubosumje. Seveda, slabe izkušnje iz preteklosti lahko pustijo precej grenak priokus, vendar je vseeno potrebna racionalizacija. Zavedati se moraš, da smo si ljudje med seboj precej različni in da ne moreš dejanj ene osebe posplošiti do te mere, da lahko rečeš, da vsi počnejo isto. Obenem pa se moraš začeti tudi bolj ceniti in pričeti delati na samopodobi. Kajti ljubosumje je najslabša rešitev tvojih problemov, ki pogosto zahteva svoj davek.
Ne izgubi stika z realnostjo!
Ob napadih ljubosumja je dobro globoko zajeti sapo in razmisliti, kaj se v resnici dogaja. Ne dopusti domišljiji, da te prične nerazsodno voditi in botrovati tvojim ljubosumnim izpadom. Ravno tako se moraš sprijazniti z dejstvom, da odrasli ljudje po večini pač radi flirtajo. Nič ni narobe, če si tvoj dragi izmenja kakšen zapeljiv pogled z žensko ob sosednji mizi v restavraciji. In prej, ko se boš sprijaznila s tem, bolj uspešna in trdna bo vajina zveza!