Predvsem je potrebno vedeti, da odnos zastrupimo s svojimi toksičnimi mislimi, četudi jih mogoče kdaj ne povemo na glas. Pa si na primer mislimo, da bi moj fant seveda kar moral vedeti, kaj se mi mota po glavi in kaj si želim. Besedica »moraš«, ki jo izrečemo partnerju, ubija ljubečo pripadnost. In enako škodljivo je, ko to besedico imamo v mislih in je sicer morebiti ne izrečemo, a skozi naše vedenje dajemo nam dragi osebi vedeti, da nekaj ni naredil, pa ga grdo gledamo (sam seveda nima pojma, zakaj ga tako osorno ošvrknemo s pogledom) ali pač čustveno izsilimo od partnerja nekaj, kar hočemo, pa mu tega nismo primerno in argumentirano povedali.
Tole je nekaj znakov strupenega razmerja:
- Kritika in prezir. Oboje zelo uničujoče deluje na ljubečo zvezo. Partner se dela norca iz vas. Še posebej je to boleče, če to počne v javnosti, pred drugimi ljudmi. Kar naredite, najde vedno nekaj, kar lahko pokritizira ali se ne strinja. Vaše dosežke prezira in jih omalovažuje. Lahko se vede superiorno in na vas gleda zviška. Takšen odnos med partnerjema vodi v razkroj poprej ljubeče zveze, je tudi izjemno čustveno nezdrav. Boli.
- Izogibanje pogovorom in soočenju. Tišina. Beg iz situacije, v kateri bi se bilo treba začeti pogovarjati in začeti čistiti nabrane nesporazume in čustveno ohlajenost. Je zelo boleče stanje, saj je prav izogibanje in ignoriranje oblika pasivne agresije, ki nas boli, a tej bolečini ne znamo določiti točnega izvora, le zelo nas prizadene.
- Počutite se izgubljeni. Vaša energija odteka in se ne more napolniti s čustveno bližino partnerja, ker se ta odmika, partnerja padata v odtujeni in ohlajeni partnerski odnos. Počutite se potlačene, čustveno izdane, vsako čustveno približevanje partnerju se izjalovi, ker se ta izmika, išče razne izgovore, beži pred soočanjem s propadom čustvene zveze ter krivi prvega partnerja, da je on kriv v celoti za nastalo strupeno razmerje.
- Pomanjkanje prevzemanja odgovornosti. Vsaka partnerska stran naj bi prevzela svoje delež odgovornosti za uspešno zvezo. Mnogi tega ne naredijo, so agresivni do partnerja in od njega zahtevajo, da izpolnjuje vse njihove želje, sami pa menijo, da jim ni treba biti odgovorni za svoje odločitve, ki seveda tudi prizadenejo partnerja.
Bodite iskreni sami s seboj. Pomembno je vedeti, kdaj je tisti trenutek in čas, ko je potrebno izstopiti iz strupene zveze. Recepta žal ni. Mogoče nekateri pari prezgodaj odnehajo in se ne potrudijo dovolj, pa kasneje obžalujejo svojo odločitev o ločitvi, ko niso še poskusili vseh sredstev, ki so na razpolago. Če pa opazite, da vaš partner noče delati z vami na vajinem odnosu, je mogoče čas, da odidete. Če boste ugotovili, da ste se zataknili v strupenem odnosu, bo to mogoče dovolj velika motivacije, da takšen odnos prekinete. Ker veste svojo vrednost in se cenite, imate radi. Razhod boli, potreben je čas, da prebolite, a nagrada je lahko tudi ta, da sebe dobite nazaj. Pa še z mnogo življenjskih in partnerskih izkušenj boste opremljeni, torej je večja verjetnost, da enakih napak ne boste ponovno delali v prihodnje.
Avtorica prispevka sem univerzitetna diplomirana socialna pedagoginja in diplomirana socialna delavka Melita Kuhar, ki vodim projekt Svetovalnica, www.svetovalnica.si, dosegljiva sem na tel.št. 031 666 168. Če bi se radi naročili na individualno svetovanje ali me kaj povprašali, pišite na: info@svetovalnica.si.
Več o zgoraj napisanem si lahko preberete tudi socialnem omrežju www.facebook.com/Svetovalnica.