Kakšno ceno ste pripravljeni plačati za to, da bi bili ljubljeni? Ste pripravljeni tudi lagati in se pretvarjati, da ste nekaj, kar sicer niste, ampak ste mnenja, da to, kar ste v resnici enostavno ni dovolj? Resnična ljubezen, tista, ki premaga vse ovire, je tista, ki je bolj iskrena. Biti iskren pomeni, da ne izgubljamo energije s pretvarjanjem; biti iskren pomeni biti to, kar smo. Marsikdo se boji, da je resnica premalo in lahko partner začne iskati večje vznemirjenje. Spet drugi se bojijo, da je resnica preveč. Oboji pa se bojijo, da jih bo resnica stala odnosa. To prepričanje je zmotno. Z iskrenostjo se seveda zbližate s pravim partnerjem, ki bo sprejel vse, kar ste. Pretvarjanje vam lahko prinese partnerja, ampak ta partner bo vzljubil laž, zato so te zveze bolj krhke.
Zveze, v katerih vlada iskrenost, so trdnejše
Ljudje se pretvarjamo in lažemo, ker si ne želimo konfliktov in zapletov. John Gottman, raziskovalec Univerze v Washingtonu je ugotovil, da pari, ki se izogibajo soočenjem, ostajajo skupaj dalj časa. A ti pari so povsem odtujeni. Izogibnje konfliktom namreč ne pomeni, da se par tako zelo razume, ampak, da se preprosto skrivata en pred drugim, ker se bojita resnične predaje ali morebitne zavrnitve. Bližino lahko čutimo samo s tistim, ki nas resnično pozna, resnično pozna pa nas lahko le tisti, ki se mu odpremo, pa četudi kdaj s tem tvegamo kakšno nevihto, saj so lahko tudi konflikti ravno tisto, kar vaju bo združilo. Na žalost pa je tako, da se največkrat trudimo preprečiti konflikte, ker si želimo biti ljubljeni, ne želimo si biti zavrnjeni. Komunikacija in iskrenost odpirata ljubezenske kanale, da postane le ta še silovitejša. Iskrenost je lažja v odnosih, v katerih je veliko spoštovanja.
O takih, izogibajočih parih, je Gottman ugotovil tudi, da so na začetku poroke sicer srečnejši, kot pari, ki so bolj iskreni že od začetka. Z leti se je seveda situacija obrnila. Večina parov, ki so bili že od začetka bolj iskreni, z leti poroča, da se je njihov odnos samo še izboljšal in utrdil.
Laganje je stresno
Ne le, da vam laganje prav nič ne koristi pri grajenju trdne zveze, raziskovalci na Univerzi v Kaliforniji so ugotovili, da ljudje, ki vztrajno prikrivajo resnico, pogosteje zbolevajo za prehladi, so bolj utrujeni, pogosteje jih pestijo bolečine, prav tako so bolj nagnjeni k depresijam. Laganje, oziroma neiskrenost je namreč stresna. Resnična težava nastane, če partnerju prikrivamo svoja resnična občutja ali del preteklosti, ki nas je pomembno zaznamovala, a bi jo sami najraje pozabili, zato o njej molčimo. Dalj časa trajajoč in konstanten stres zaradi pretvarjanja povzroča večje težave. Seveda lahko tudi iskrenost povzroči stres, saj lahko vodi v konflikt. Ampak ta stres je dosti manj naporen, saj konflikt, če ga rešujemo na pravi način, vodi do rešitve problema in sprostitve stresa.
Iskrenost ni kritiziranje
Za razliko od resnične iskrenosti (tako o sebi, kot o odnosu do partnerja), pa se ljudje vse preradi poslužujemo kritiziranja partnerja. Kritiziranje je podobno iskrenosti, s pomembno razliko. Kritiziranja se dostikrat poslužujemo , da izpostavimo negativne lastnosti nekoga drugega in prikrijemo morebitne lastne napake in nikakor ne deluje konstruktivno. Nič ni narobe, če smo kritični, če kritiko izražamo na pozitiven način, ki vodi v rešitev. Iskrenost je torej lahko tudi negativna. Do tega pride dostikrat, ko smo razburjeni in se naš srčni utrip poviša na sto udarcev na minuto in čez. Takšno stresno stanje seveda ni primerno za izražanje iskrenosti, saj izpade povsem narobe. Ko smo razburjeni, postanejo naše misli zelo pristranske, pade pa raven razumskosti. Iskrenost moramo vedno izražati spoštljivo in upoštevajoč sogovornikova občutja. Ko naraste srčni utrip, ni pravi čas za iskrenost.