Pojavljajo se iste vztrajne obtožbe: ali išče nadomestnega očeta? Se mu kolca po mladosti? Nikjer ni zapisano, da morata biti partnerja nujno zasidrana v isti starostni mreži, da zveza deluje. Kakšna pa je idealna starostna razlika? Študija spletne platforme za zmenke Parship je prišla do zaključka.
Kakšna starostna razlika je dobra za pare?
Ko se zaljubimo, nam pogosto sprva ni mar za leta. Dokler je vse v zakonskih okvirih, se zdi, da starost zaenkrat ni pomembna. Toda ko gre za spletne zmenke, je dinamika drugačna. Raziskava Parship je izprašala več kot 1000 udeležencev, starih od 18 do 65 let, in preverila, kakšna starostna razlika je v njihovih očeh sprejemljiva za pare. Po rezultatih bi si partnerja enakih let želelo 20 odstotkov anketirank in 17 odstotkov moških. 30 odstotkov moških udeležencev je prepričanih, da njihova partnerica ne sme biti starejši od pet let. To ustreza želji 27 odstotkov žensk, ki ne želijo, da bi bil njihov partner več kot pet let mlajši. Le sedem odstotkov vprašanih moških je pripravljenih ljubiti vsaj deset let mlajšo osebo. Ženske na to gledajo enako: Le en odstotek bi bil odprt do deset let mlajšega partnerja.
Starost je le številka, kajne? Ne ni!
Starost ni le število preživetih let. Prav tako odraža, na kateri točki ste v življenju. Na rojstni dan se še vedno lahko tolažimo, da gre le za številko – v odnosih pa lahko precejšnja starostna razlika povzroči izzive. Navsezadnje ima vsako desetletje življenja določene življenjske faze. Pri dvajsetih mladi pogosto še študirajo, pri tridesetih se osredotočate na kariero, pri šestdesetih pa ste morda že upokojeni. Težave lahko torej nastanejo, ko se srečata dve osebi iz zelo različnih življenjskih obdobij. 20-letnik je čustveno in v življenju na zelo drugačnem mestu kot nekdo v 40-ih. Cilji v življenju so različni, prav tako življenjski slogi.
Izzivi velike starostne razlike v odnosih
Strokovnjaki vidijo tri glavne težave, s katerimi se morajo soočiti pari, kjer je velika starostna razlika:
- Različne življenjske faze: vsako desetletje življenja vsebuje edinstvene dogodke, ki lahko vplivajo na vsakdanje življenje in smer odnosa.
- Znanje, izkušnje, status in finance: tudi ti dejavniki se spreminjajo s starostjo. Ohranjanje enakopravnega odnosa, ko ima ena oseba več življenjskih izkušenj ali višji status, je lahko težavno.
- Kritika družbenega okolja: Mnenja bližnjih lahko na nas pomembno vplivajo. Če ste deležni čudnih pogledov ali obsodb žaljivih neznancev, pa tudi če morate prepričevati svojo družino, da je vajina zvezda kljub starostni razliki srečna in ima prihodnost, lahko to povzroči napetost v partnerstvu.
Idealna starostna razlika je odvisna od pričakovanj
Katera starostna razlika je prevelika ali premajhna, ni mogoče posploševati. Za harmonično razmerje so značilne podobnosti, zaupanje, skupni cilji in močna čustva. Če vse to drži, ima starost podrejeno vlogo. Zaključek: Idealna starostna razlika je odvisna od individualnih pričakovanj glede zveze. Manjša ko je razlika v letih, manjša je nevarnost ločitve – ni zaman, da so pari v povprečju le približno štiri leta narazen. Vendar to ne pomeni, da razmerja z večjo starostno razliko ne morejo delovati. Konec koncev je vprašanje idealne drugačnosti odvisno predvsem od osebnih pričakovanj od partnerstva. Predvsem v mlajših letih, na primer v dvajsetih, tridesetih, so velikokrat pomembnejše velike razlike v letih. Če ste po drugi strani že v petdesetih ali šestdesetih letih in ste dosegli svoje osebne cilje v življenju, bo razlika desetih ali 15 let bistveno manj vplivala na vajino sobivanje.