Kaj je sistemska partnerska terapija?
Sistemska partnerska terapija je ena izmed oblik zakonskega svetovanja, ki temelji na predpostavki, da posameznik ne živi izolirano, zato ga bolje razumemo, če raziščemo njegove odnose z drugimi in z okoljem v katerem živi. Sistemska partnerska terapija se ukvarja z odnosom med partnerjema, s prepričanji, zgodbami, zgodovino posameznika in para. Partnerja morata zato uskladiti svoje vrednote, pričakovanja, odnos do prijateljev, prosti čas, meje s prejšnjo družino in skupna pravila. Sistemska partnerska terapija jima ponuja varen in strukturiran način, s katerim se lahko naučita zavestnega partnerskega pogovora, ustvarita boljši odnos, učinkoviteje rešujeta konflikte in poglobita medsebojno razumevanje in povezanost.
Komu partnerska terapija lahko koristi?
Partnerska terapija je koristna, če s partnerjem nista zadovoljna z vajinim odnosom in bi ga želela izboljšati, ali pa razmišljata o tem, da bi se razšla. Če boste na več spodnjih vprašanj odgovorili z ‘DA’, potem je zelo verjetno, da bi strokovna pomoč terapevta lahko pomagala tudi vajinemu razmerju:
1. Se veliko prepirata in ne najdeta več skupnega jezika?
2. Se vrtita v začaranem krogu in ne najdeta rešitve?
3. Se ves čas borita, kdo ima prav in ne najdeta kompromisa?
4. Vajini prepiri vodijo do nasilja?
5. Sta se oddaljila drug od drugega in ne vesta, če si še želita ostati skupaj?
6. Imata težave v spolnosti?
7. Imate občutek, da vas partner vara?
8. Imate intimno razmerje z drugo osebo?
9. Razmišljata o ločitvi?
10. Imata majhne otroke in ne zmoreta uskladiti vzgojnih pogledov?
11. So se otroci odselili in ne najdeta več stika drug z drugim?
12. Se je eden od vaju upokojil, zbolel, ostal brez službe in se je vajin odnos spremenil?
13. Ima eden od vaju duševno bolezen, kronično bolezen ali invalidnost, ki povzroča težave v vajinem odnosu?
14. Imate težave z alkoholizmom ali odvisnostjo od drog?
Reševanje partnerskih konfliktov
V partnerstvu se večkrat pojavijo težave pri odločanju in iskanju kompromisov. Vsak želi imeti svoj prav in večjo moč, kar vodi v konflikte. Eno izmed morda najtežjih obdobij za par je obdobje, ko so otroci majhni, saj mnogi partnerji zaradi skrbi za otroke ne najdeta več stika drug z drugim, zato se konflikti še poglobijo. Preizkušnja za par je tudi odhod otrok od doma, saj je partnerski odnos ponovno v ospredju. Včasih se partnerja znajdeta v začaranem krogu in sama ne zmoreta rešiti težav. Zakonski svetovalec oziroma terapevt jima pomaga razumeti in spreminjati vzorce vedenja, prepričanja in zgodbe, ki vplivajo na težave v njunem odnosu. Partnerja spodbuja, da uporabita svoje izkušnje in sama najdeta zadovoljujočo rešitev.
Kako poteka partnerska terapija?
Na partnersko terapijo lahko greste sami ali s partnerjem. Srečanja potekajo povprečno enkrat na dva tedna, število srečanj pa je odvisno od posameznega para in problema. S terapijo lahko kadarkoli zaključite ali pa po določenem času zopet poiščete pomoč. Pogovori v varnem in spodbudnem okolju vama lahko omogočijo boljše razumevanje drug drugega ter drugačen pogled na problem in odnos. S pomočjo terapevta bosta imela priložnost raziskati svoj odnos, vloge, prepričanja in zgodbe, ki vplivajo na problem in odnos. Terapevt vama bo pomagal pri reševanju konfliktov, izboljšanju komunikacije in iskanju poti, da se ponovno zbližata, če pa bosta ugotovila, da je najbolje, če se razideta, pa se bosta s pomočjo terapevta lažje dogovorila o življenju in starševskih nalogah po ločitvi.