Se zdi, da z vajino zvezo ni nič narobe? Je torej čas za korak naprej? In potem stisnete rep med noge in prestrašeno pobegnete? Je to vaš ustaljen vzorec? Če si želite, da bi bilo drugače, vam ponujamo pot osmih korakov.
Fobija pred zvezami
Enako, kot velja za odvisnost od zvez, velja, da sta za neko razmerje vedno potrebna dva, ki vsak na svoj način omogočata, da je zveza taka, kot je. Ljudje si izbiramo partnerja, ki ustreza našim nezavednim vzorcem. Ljudje, ki imajo strah pred zvezami, tako največkrat lovijo partnerje, ki iz tega ali onega razloga niso dosegljivi. Ločimo med aktivci in pasivci. Aktivci so tisti, ki dejansko bežijo od zveze; pasivci pa so tisti, ki si izbirajo partnerje, ki sami bežijo. Ne bežijo le od partnerstev, ampak večkrat kar čez noč pustijo tudi službo. Vse situacije vidijo kot usodno determinirane in to jih plaši. Vsaka obveza je zanje preveč. Današnja družba je naklonjena temu, da so ljudje dalj časa samski, da si ustvarijo kariero in ne ustvarijo hitro družine. Vendar ne moremo reči, da se vsi samski ljudje bojijo zvez- čeprav je res, da je tudi to nekaj prispevalo k razmahu samskosti. Razlika je v tem, da se tisti, ki se resnično bojijo in izogibajo zvezam, izogibajo tudi, ko je potrebno sprejemati druge pomembnejše odločitve v življenju.
Ugotovite, če se bojite zvez!
Prva pot na poti do okrevanja od strahu pred zvezami je lahko nekaj korakov, oziroma vprašanj. Odgovore si zapišite in jih čez nekaj dni ponovno preberite.
1. Ne postavljajte si vprašanja „Zakaj?“, saj najverjetneje ne boste prišli do odgovora. Če bi namreč vedeli zakaj, ne bi bili v tej zagati in bi že odpravljali težavo. Pot do odgovora „zakaj“ naj vodi preko drugačnih vprašanj. Koga ali kaj si želim? Česa se bojim? Je kriv strah pred tem, da me kdo prizadane? Kakšne partnerje si običajno izbiram? Kaj imajo skupnega?
2. Preberite si odgovore in jih razcepite na posamezne besede. Poskušajte iz njih ustvariti nek smisel, potegniti rdečo nit.
3. Če ste trenutno v zvezi, ustvarite seznam pozitivnih lastnosti partnerja. Lastnosti, ki jih imate radi.
4. Ustvarite stavke, ki se začnejo z besedami “kaj če” in se nadaljujejo po vaši volji. En primer: Kaj če nadaljujem s to zvezo?
5. Primerjajte dosedanje odgovore, podpišite dva najpomembnejša odgovora in si odgovorite, če so razlogi utemeljeni, upravičeni in je torej razhod edina logična posledica partnerjeve neusklajenosti z vami.
6. Poglobite se v odnos, ki je vladal v vaši družini, ko ste še živeli doma. Premišljujte o tem, kako ste se doma spopadali s težavami.
7. Če ste v zvezi se morate po vsem samospraševanju in razčiščevanju seveda pogovoriti s partnerjem. Razložite mu, kaj je narobe, da si ne bo mislil, da je res kaj narobe z njim. Pogovorita se o spremembah, ki bi bile potrebne, da bi lažje sprejeli odgovornost, ki jo s seboj prinaša zveza.
8. Ko bosta predelala vse skrbi in tegobe, se prepustita sproščenemu klepetu med vama. Ne pustita, da vlada naelektreno ozračje.