Antropološka in zgodovinska raziskovanja kažejo, da so v preteklosti živele skupnosti, v katerih so imele glavno vlogo ženske, katerim so moški služili zgolj za razplod in se ni vedelo čigav je kateri otrok. Ko je postalo pomembno, kdo bo nasledil lastnino, ki se je skozi zgodovino nabrala skozi različne razvojne faze družbe, se je obvezno moralo vedeti kateri otrok pripada kateremu očetu, ker so medtem moški prevzeli dominantno vlogo v skupnostih. Ko se je definiralo, da je dedič nekega kosa zemlje ta in ta, ki je potomec določenega moškega in določene ženske, je postalo tudi zelo pomembno, da ostaneta partnerja zvesta.
No, to je zelo poenostavljeno napisana kratka zgodovina razvoja družine in lastnine. Vseeno še sedaj velja, da ko si dva obljubita zvestobo, to pomeni, da nimata intimnih razmerjih z drugimi posamezniki. Ker pa smo ljudje krvavi pod kožo, se v realnem življenju soočamo z različnimi vrstami nezvestobe.
Zakaj varamo?
Varamo običajno takrat, ko v naši zvezi ni vse tako, kot pričakujemo, da bi moralo biti. Zelo pogosti izgovori, da je prišlo do varanja so:
– Žena me ignorira v skupnem življenju in v postelji in se izgovarja na sto in en način,
– Jemlje me za samoumevno, jaz pa si želim nekaj novega, neznanega
– Ignoriranje potreb in želja eden drugega
– Psihične in čustvene zlorabe med partnerjema
Velika večina partnerjev kar pozabi na dejstvo, da je varanje posledica neskomuniciranih vsebin, do katerih seveda prihaja v vsakodnevnem življenju. Ker sproti ne razčiščujeta težav, nesporazumov, se le-ti nalagajo in »smrdijo«. Kot vemo pa se problemi na tak način seveda kopičijo vedno bolj in mnogi se odločijo, da rešujejo svoj občutek nevrednosti tako, da kompenzirajo svoje potrebe nekje drugje, torej izven zveze, ki postaja rutinska, dolgočasna in nejevoljna.
Prevara ne pomeni nujno konec zveze
Tako si partnerji poiščejo sveže nadomestilo, ki bi jim pokazalo, da so vseeno vredni ljubezni, nežnosti, spolnosti. Pogosto se to zgodi nehote in spontano, občutki krivde osebe, ki je prevarala partnerja, so močni in zgodi se, da tudi priznajo skok čez plot. Temu sledi vihar v hiši, drugi zakonec je prizadet, razočaran, besen, izdan in popolnoma nemočen predelati to boleče dejstvo. Če je ljubezen in »cement« med partnerjema še nekoliko trden in če ju družijo še druge pridobitve zveze (otroci, ugled, premoženje itd), je možno, da se takšna »prevarana« zveza ohrani. Seveda je v tem primeru potrebno ogromno volje, razumevanja, strpnosti in želje, da se razišče zakaj je sploh prišlo do prevare.
Varanje nakazuje, da so v zvezi potrebne spremembe
Če sta partnerja sposobna kljub bolečini in jezi ugotoviti, kaj so bili vzroki, ki so pripeljali njuno vezo na rob propada in če sta se sposobna dogovoriti, kaj bosta spremenila, da izničita vzroke, potem je velika verjetnost, da bosta obdržala svojo zvezo. Iz svetovanja vem, da so veze, ki so šle skozi vse faze razdelovanja in iskanja vzrokov, na novih temeljih še bolj trdne in posledično zveste, ker se je takšna zveza morala pravzaprav na novo opredeliti. Ob tem je treba poudariti, da morata oba partnerja eden drugemu odpustit vse tisto, kar ju je razžiralo in delalo nemočne spregovoriti še preden je posledično prišlo do prevare kot, ponavljam, posledice mimobežnega odnosa.
Dovolite mi, da naveden konkreten primer:
Žena je nejevoljna, nezadovoljna z vsem, kar mož naredi, pove, predlaga in ga na vseh nivojih zavrača iz različnih vzrokov, o katerih pa nikoli iskreno ne spregovori in mož v resnici ne ve, česa je kriv in zakaj je obtoževan vedno znova. Tako se spontano zgodi, da najde sorodno dušo, ki je prav tako doma mož ne razume, jo zaničuje in ignorira ter pride do nenačrtovane nezvestobe. Ker ima mož kljub vsemu še vedno rad svojo ženo, ne zdrži, da bi ji nezvestobo prikrival in ji prizna svoje dejanje.
Možnosti, kako reagira žena sta:
– Znori, zmeče možu njegove stvar na cesto in ga ne želi videti nikoli več v življenju, o delitvi premoženja in o otrocih se bosta pogovarjala preko odvetnika ter pri tem poruši vse, ne razmišlja pa o svojem predhodnem obnašanju do moža, ki je pripeljalo do nezvestobe. Za to njeno nesrečo je v tej varianti kriv zgolj in samo nezvesti mož.
– Oba se streznita in se zavesta, da z njunim razmerjem močno škripa ter začneta iskati vzroke, ki bi ju rada odpravila. Tukaj je nujno potrebna sposobnost žene, da zmore sprejeti dejstvo, da sta za moževo prevaro kriva oba in da odpusti sebi in možu pretekla neprimerna dejanja.
No, seveda je vmes še nekaj drugih, manj pogostih variant. Zgornji primer je bolj pogost kot obraten (žena prevara moža), kar pa se seveda tudi dogaja.
Avtorica prispevka sem univerzitetna diplomirana socialna pedagoginja in diplomirana socialna delavka Melita Kuhar, ki vodim projekt Svetovalnica, www.svetovalnica.si, dosegljiva sem na tel.št.031 666 168. Če bi se radi naročili na individualno svetovanje ali me kaj povprašali, pišite na:info@svetovalnica.si.
Več o zgoraj napisanem si lahko preberete tudi socialnem omrežju www.facebook.com/Svetovalnica.