Za pomladansko čustveno prebujenje krivi hormoni
Pogled na koledar nam izdaja, da je pomlad pred vrati, pogled skozi okno pa, da je pomlad že zdavnaj tukaj. Prijetne temperature, božanje sončnih žarkov ter številni parčki, ki si ležijo v objemu in se poljubljajo, krasijo pokrajino. Toda kje tiči razlog za takšno sliko? So krive samo prijetne temperature, zaradi katerih parčki množično bežijo ven, ali za tem tiči kaj drugega? Krivi so seveda hormoni, kot že ničkolikokrat, in sicer serotonin, melatonin ter hormon ščitnice.
Serotonin za boljšo vitalnost
Kot poroča biopsiholog Peter Walschberger iz Freie Universität v Berlinu, pomlad spremeni naša čustva oziroma naše splošno počutje. Zaradi izpostavljenosti večji količini sončne svetlobe telo izloča več hormona serotonin. Rezultat: več energije in večja vitalnost.
Na vitalnost vpliva tudi melatonin
Melatonin ima ravno nasprotni učinek na telo in počutje kot serotonin. Kot razlaga Helmut Schatz, strokovnjak za hormone, žleza epifiza v zimskih mesecih proizvaja melotonin v večjih količinah. Povišana količina tega hormona pa negativno vpliva na počutje in lahko izzove celo depresije. Ko pa ponovno postanejo dnevi daljši in svetlejši, telo zmanjša proizvodnjo, zato postanemo vitalnejši.
Kaj pa hormoni ščitnice?
Delovanje ščitnice je v zimskih mesecih zmanjšano, nakar se spomladi poveča, kar pozitivno vpliva na naše počutje, še razlaga Schatz.
Pomlad ne vpliva na »divje« delovanje spolnih hormonov
Po mnenju obeh strokovnjakov pa je napačno prepričanje, da se spomladi zbudijo tudi spolni hormoni, ki začnejo divje delovati na nas. Sploh pri ženskah je takšno prepričanje povsem napačno, saj delovanje njihovih hormonov pri v veliko primerih nadzoruje kontracepcijska tabletka, medtem ko igra testosteron podrejeno vlogo. Vendar smo po drugi strani zaradi krajših noči bolj aktivni, s čimer zraste želja po spogledovanju.