Ko smo v partnerstvu, nismo v partnerstvu le s partnerjem, ampak s celo njegovo družino, ki je velikokrat tudi predmet vročih debat. Najbolj problematični so odnosi med taščo in snaho. Težave s taščami so tako vsakdanje, da obstaja na njihov račun cela vrsta šal. Res je v vsaki šali zrno resnice, a kljub temu je treba priznati, da večina tašč vendarle ne opravlja čarovniškega izpita in so povsem običajne ženske. Verjela ali ne, ampak tašča lahko postane tvoja odlična zaveznica. Se sprašuješ, kako?
Zakaj so težavne ravno tašče?
Zakaj so ravno tašče tiste, ki so tako problematične in zakaj o tastih ne obstajajo šale? Že od nekdaj velja, da se po poroki najbolj spremeni ravno odnos med materjo in otrokom. V klasični družini je namreč še vedno mama tista, ki nosi glavnino skrbi za otroka, ki jo sedaj prevzema nase druga oseba. V odnosu med taščo in snaho gre za »tekmovanje« med dvema najbolj pomembnima ženskama v življenju moškega. Očetje so v teh odnosih dosti bolj sproščeni, saj že prej prerežejo popkovino s svojim otrokom. Seveda se tudi odnos med materjo in otrokom z leti spreminja, a vendar ostaja neizpodbitno dejstvo, da je vez med materjo in otrokom še vedno edinstvena in najbolj intimna ter zato tudi najbolj na udaru. Kljub temu, da so seveda iskreno vesele, so precej nepripravljene na to , da prepustijo svoje mesto nekomu drugemu. Bolj kot se počutijo odrinjene, bolj poskušajo uveljavljati svojo voljo. Ravno zato je včasih njihovih nasvetov kar preveč. Več kot jih je, bolj se je izogibamo in začaran krog je sklenjen.
Z lepim načinom se vedno daleč pride
Snahe se počutijo večno kritizirane, tašče pa spregledane. Snaha je na nek način prišlek, ki si mora svoje mesto še izboriti. To lahko naredi na več načinov. Svetujemo vam, da stremite k temu, da sta s taščo v karseda prijaznih odnosih. Mama in tašča naj se počuti zaželeno in neogroženo. Tašča želi načrtovati vajino skupno življenje, kot je na nek način do sedaj načrtovala in nadzirala življenje svojega otroka. Če boš tu in tam popustila in upoštevala nekaj njenih nasvetov, namesto, da se z njo nenehno boriš, boš verjetno rešila njeno težavo z občutkom odrinjenosti, nepotrebnosti in nezaželenosti. Vajino sobivanje je lahko dosti bolj prijetno, če je jasno in opredeljeno, zato postavi meje. Namesto nenapovedanih obiskov, rezerviraj čas za njegovo mamo. Tako se boste vsi skupaj bolj veselili skupnih trenutkov. Vprašaj jo za nasvet, preden ti ona začne deliti nasvete. Ne spuščaj se v besedne dvoboje brez konca in kraja, saj te bodo le izčrpali in na koncu boš le še bolj jezna. Spregovori o svojih zadržkih, ampak na spoštljiv način. Cena izogibanja konfliktom je jeza, ki jo usmerimo vase in zamera, kar bo prepad le poglobilo.
Tvoj dragi naj preseka gordijski vozel
Kljub temu, da se »boji« dogajajo med taščo in snaho, je odločujoča vloga partnerja. Velik problem so namreč možje/sinovi, ki se v tem boju ne znajdejo najbolje in ne pokažejo jasno, da stojijo za svojo ženo in lahko kljub temu še vedno spoštujejo mamo in jo imajo radi. Tako se nekateri, kljub temu, da so poročeni, še vedno obnašajo, kot da niso in na nek način še vedno dovolijo, da jim mama kroji življenje in ne razumejo, zakaj se žena pritožuje. Oni so dolžni narediti korak vstran od mame. S partnerjem se pogovorita, kaj bi vama najbolj odgovarjalo in potem poskušajta to predstaviti tudi tašči. In če velja, da se tašča ne sme pretirano vtikati v vajin odnos, velja enako tudi obratno. Naj ne postane snaha glavna protagonistka odnosa med mamo in otrokom. Spoštuj vez med materjo in otrokom, ne poskušaj se vmešavati ali z njim upravljati. To pomeni tudi, da naj velike spremembe uvaja partner in ne ti. Če sta s partnerjem sprejela nek dogovor o tašči, naj ji ga sporoči on in ne ti – vsaj na začetku, ko je odnos med taščo in snaho še bolj na trhlih tleh.
Bistvo dobrega odnosa je medsebojno spoštovanje
Odnosi med taščo in snaho niso nič drugačni od drugih odnosov in zacvetijo, ko jih kot take jemljemo. Največkrat je problem, ker ni primernega spoštovanja, ki si ga želi vsak človek. Vsi želimo biti pomembni in spoštovani. Spoštujta mnenja ena druge in ga kdaj pa kdaj tudi upoštevajta. Kot vsak odnos tudi ta zahteva od tebe potrpljenje. Zamiži kdaj na eno oko in ne napihuj malenkosti. Včasih je globok vzdih in štetje do deset res najboljša rešitev.