Kot družba cenimo monogamijo in na njej temeljimo osnove našega družinskega življenja. Poveličujemo jo v romantičnih zgodbah, v običajih in tradicijah. Toda vse prepogosto se izkaže, o tem govorijo tudi številke, da v monogamiji nismo ravno uspešni, piše jutarnji.hr. Številke se od države do države razlikujejo, toda med 40 in 50 odstotkov prvih zakonov se konča z ločitvijo, vsak naslednji zakon pa ima še več možnosti za propad. Seks izven zakona je najpogostejši razlog za ločitev.
Zakaj je monogamija na dolgi rok tako težka? Tukaj je nekaj razlogov:
1. Nezvestoba je najverjetneje posledica evolucije
Ta teza je logična – nezvesti moški se bolj razmnožujejo in imajo več potomcev kot zvesti. Po drugi strani pa imajo nezveste ženske ekonomske koristi od odnosov z drugimi moškimi, kot tudi pomoč teh moških pri družinskih dolžnostih.
Nasvete za boljši partnerski odnos in spolnost najdete na IntimateMedicine!
2. Naši predniki so bili razuzdani
Kot je ugledni psihiater Christopher Ryan opisal v svoji knjigi Seks ob zori, so naši predniki, kot lovci, živeli v skupnostih – delili so si hrano, orodje, orožje, prenočišča in orgazme. Naši predniki so bili tako manj seksualno posesivni, od tega pa so imeli koristi vsi. Moški in ženske so uživali v seksu brez občutka krivde, starševske obveznosti pa so si prav tako delili vsi skupaj. Tak način razmišljanja je deloval vse do razvoja poljedelstva, ko je posedovanje posesti pripeljalo tudi do posesivne seksualnosti.
3. Seksualna strast sčasoma bledi
Čudovito se je zaljubiti. Ne morete se ločiti od ljubljene osebe, vse je novo in vznemirljivo, toda taka intenzivnost v odnosu ne more trajati na dolgi rok. V nekem trenutku, nekje med pol leta in dvema letoma, v zvezi noro poželenje mine, zamenja ga blažja oblika imenovana ljubezen. Številni znanstveniki so ta fenomen poimenovali hedonistična adaptacija. Gre za to, da nas možgani vodijo k temu, da se preprosto navadimo na neke ugodne občutke, ki so se dalj časa pojavljali. Morda je prav to razlog, zakaj nezvestoba ne pomeni nujno nesrečno zvezo – kar 65 odstotkov nezvestih moških in 34 odstotkov nezvestih žensk so svoj zakon opisali kot srečen ali celo zelo srečen, vendar so si preprosto zaželeli razburljivost, vznemirjenje izven njega.
Nasvete za boljši partnerski odnos in spolnost najdete na IntimateMedicine!
4. Želimo si raznolikosti
Ni nujno, da se nam partner zdi dolgočasen oziroma smo ga naveličani, ampak naši možgani so tako narejeni, da smo ves čas na lovu za nečim novim, drugačnim, novimi izkušnjami in doživetji. “Novosti” aktivirajo “nevrotransmiter” dopamin v naših možganih na enak način kot to počnejo droge. Monogamija pomeni, da se aktivno borimo proti tem biološkim potrebam.
To hrepenenje je še pogosteje izraženo pri ženskah. Raziskave so namreč pokazale, da ženske znatno pogosteje in hitreje izgubijo interes za seks z istim moškim.
Je monogamija obsojena na propad?
Samo zato, ker je proti nam govori nekaj deset tisoč let človeške evolucije, ne pomeni, da monogamija ne bi mogla uspevati. Obstajajo pozitivni primeri zakoncev, ki so celo življenje zdržali v monogamni zvezi. No, to pa ne pomeni, da nas ne bodo privlačili tudi drugi ljudje. Kot je rekel Arthur Schopenhauer, “Lahko izbiramo, kaj bomo počeli, ali česa si ne želimo”. Kot družba bi zagotovo imeli več od tega, če bi bili bolj tolerantni, bolj dovzetni in iskreni glede seksa, želja in zakona, ter ne toliko zakoreninjeni v naših pogledih na monogamnost.