Ljubezen in ljubosumje z roko v roki
Da gresta ljubezen in ljubosumje z roko v roki je znano, nekateri celo trdijo, da je ljubosumje v partnerski zvezi zdravo in potrebno za vzdrževanje uspešnega in srečnega partnerskega odnosa. Vendar pa gre v nekaterih primerih ljubosumje čez vse meje normale in namesto, da bi partnerja osrečevalo, med njima povzroča razdor. Zato velja prisluhniti znanemu psihoterapevtu in strokovnjaku za partnerske odnose, Zoranu Milivojeviću, ki v svoji knjigi Formule ljubezni trdi, da “Ljubosumje ni znak ljubezni, temveč je znak strahu pred izgubo ljubezni.”
Ženske in ljubosumje
Kot ugotavljajo na spletnem portalu Dicovery Health, pojav ljubosumja ni omejen le na človeško vrsto, saj naj bi ga zaznavali tudi med nekaterimi živalmi – recimo med šimpanzi in sloni. Vseeno pa naj bi nekateri psihologi trdili, da so v partnerskih odnosih k (pretiranemu) občutenju ljubosumja bolj nagnjene ženske. Na omenjenem portalu dodajajo, da je temu verjetno tako, ker so ženske tudi sicer bolj nagnjene k odkritemu izražanju svojih čustev kot moški. Zanimivo pa naj bi ženske svoje ljubosumno obnašanje pogosteje usmerile na ‘tekmico’ in manj pogosto na svojega partnerja.
Več ljubosumja ne pomeni več ljubezni
Ne glede na to, ali za pretiranim ljubosumjem trpite vi ali vaš partner, se nikakor ne pustite prepričati, da je veliko ljubosumje tudi odraz in dokaz velike ljubezni. Občutenje ljubosumja je sicer res neizogibno povezano z ljubeznijo, Milivojević celo pravi, da je naravno občutje v odnosu ljubezni. Vendar pa je v veliko primerih to občutje lahko moteno, po njegovih izkušnjah tako najintenzivneje ljubosumje čutijo tisti, ki v sebi ne verjamejo, da si zaslužijo biti ljubljeni. “Kronično občutenje ljubosumja je signal, da je odnos zelo nestabilen, in ne signal, da je odnos strasten,” še dodaja Milivojević.
Še več strokovnih nasvetov o reševanju težav v partnerskem odnosu ter o ljubezni in partnerstvu na sploh preberite v našem intervjuju s svetovalko za partnerske odnose Melito Kuhar Pucko.