Zakaj sta prekinila zvezo?
Pred kratkim si prekinila razmerje, sedaj pa se sprašuješ, ali naj z bivšim ostaneta dobra prijatelja, se občasno dobita na kakšni kavici ali pa povsem prekineta stike. Odgovor je seveda odvisen tudi od razloga, zaradi katerega sta se razšla. Če je razhod potekal na boleč način, s katerim sta prizadela en drugega, potem je najverjetneje bolje, da na stike pozabita, vsaj za določen čas. Vkolikor je bil krivec za konec zveze varanje, bosta vsaj nekaj časa polna zagrenjenosti in očitkov, premišljevanja in analiziranja vajine zveze. Sploh v primeru, da je nekoga izmed vaju dejanje resnično prizadelo in porušilo vajine sanje o skupni prihodnosti. V tem primeru si vzemita nekaj časa zase in za razmislek, ali sploh želita gledati nekoga, ob katerem doživita toliko neprijetnih spominov.
Če se bosta sčasoma odločila za zmenek, je pametno, da se zavedata, da obstaja velika verjetnost, da se oseba ni spremenila. Te je ob koncu zveze prepričeval, da tega ne bo ponovil in da te še vedno ljubi? Zmenkovanju z njim se raje odpovej, saj bo sčasoma morda želel več, ti pa se boš ujela v pasti in omahovanje, ali mu verjeti in morda spet poskusiti srečo.
So bili razlogi za konec zveze drugačni, povezani z različnimi pričakovanji, pogledi na svet in medsebojno različnimi željami za prihodnost? V tem primeru se bosta čez čas morda želela spet pogovoriti in lahko se zgodi, da bosta odkrila, da vajina razlikovanja ostajajo enaka, morda pa bodo vajine razlike bolje funkcionirale v kolegialnem odnosu. Pri tem igrajo pomembno vlogo tudi vajina čustva in dejstvo, ali sta z bivšim partnerjem še samska, ali pa je kdo izmed vaju ponovno v zvezi. Če sta samska in menita, da nista preveč prizadeta, morda za vaju še obstaja upanje za pogovor ali celo zvezo. Vezani bivši partnerji pa bi se morali, vsaj na začetku nove zveze z nekom drugim, nekaj časa izogibati, saj bi se lahko ponovno obudila stara čustva in v vajini novi zvezi vnesla nezaupanje in zaskrbljenost novega partnerja.
Prijateljevanje po razpadu skupnega življenja?
Bivši partnerji, ki so si ustvarili skupno gnezdece ali v skupnem domovanju bivali že nekaj časa, bodo najverjetneje še močneje čustveno navezani na svojo preteklost, saj so tekom skupnega življenja partnerja gledali in se z njim pogovarjali vsak dan, zato ga bodo pogrešali že zaradi navade, saj se bodo spominjali skupnih opravil, rutine in pogovorov. Še posebej ranljivi so tisti, ki so še vedno zaljubljeni in prizadeti. Če s partnerjem nista nikoli zaživela skupaj, se ti bo najverjetneje nekoliko lažje vrniti v samski vsakdan, saj si bila tudi prej gospodarica svojega prostega časa in se nisi ozirala na prilagajanje drugim. Tisti, ki so se zgolj dobivali in skupaj bivali le na počitnicah, še niso zapadli v kolesje skupnega življenja, prav tako svojih stvari niso delili s partnerjem in niso še razvili občutka skupnega doma, zato je v tem primeru nekoliko lažje.
Prav tako ključno je dejstvo, ali je bila vajina zveza kratkotrajna ali pa sta bila skupaj več let in kakšno je pravzaprav bilo vajino razmerje. Sta se imela zelo rada, sta bila usklajena in srečna, ali pa sta se pogosto prepirala, krivila drug drugega za neuspeh vajine zveze in se morda obkladala z žaljivkami? V tem primeru s takšnim človekom zagotovo ne bosta našla skupnega jezika niti v prijateljski zvezi, saj prijateljstvo sloni na zanimanju za drugega, pomoči in sprejemanju različnosti, toleriranju napak in nasprotnih značajev Če sta se s partnerjem spravljala ob živce prav zaradi tega in vajina komunikacija ni bila najboljša, s prijateljstvom ne bosta veliko spremenila. Lahko se celo zgodi, da bosta zapadla v vročo debato pogrevanja vajinega konca in napak v vajinem razmerju, zaradi česar si bosta ponovno šla na živce. V primeru srečnih zvez je rešitev bolj zapletena, saj je vse odvisno od vajinih želja, občutka prizadetosti in morebitne želje po vzpostavitvi ponovne zveze.
Začni novo poglavje v svojem življenju
Kakorkoli se boš odločila, dobro premisli, ali znaš postaviti mejo med prijateljstvom in ponovno zvezo in ali si na obujanje bivše strasti zares pripravljena. Vkolikor ti misel na bivšega partnerja še vedno vzbudi žalost, zagrenjenost, jezo ali ljubezen, se z njim raje ne zapletaj in pogovor ob kavi raje prestavi na čas, ko boš razčistila svoje občutke in boš bolj pomirjena. Pazi tudi, da z njim ne boš skočila v posteljo, saj bo tvoje srce še bolj strto. Vkolikor vama uspe ohraniti kolegialni ali celo prijateljski odnos, pa je vsekakor boljše, da se pogovarjata o povsem drugih stvareh, kot pa da ponovno analizirata vajin odnos. Navadno velja tudi to, da prijateljstvo z bivšim partnerjem ni dobra rešitev, če si ga še vedno želiš nazaj in si življenja brez njega ne predstavljaš. Imej v mislih zavedanje, da obstaja možnost, da te je bivši že prebolel, da si je ustvaril novo zvezo ali celo, da te ne želi več videti.