Prevelike razlike v predstavah o pravi ljubezni
V dobi kratkotrajnih razmerij, bežnih avantur in naraščajočem številu razvez se lahko marsikomu zazdi prava ljubezen izmuzljiv in nerealen koncept. Predstave o ljubezni so si v moderni dobi med spoloma začele postajati vse bolj podobne, hkrati pa na individualni ravni vse bolj različne, individualne in zasebne, trdi priznani psihoterapevt Zoran Milivojević v svojem delu Formule ljubezni.
Povsem možno je torej, da imata dva človeka povsem različne predstave o tem, kaj naj bi bila prava ljubezen, in o tem, kaj pričakujeta drug od drugega, torej, kakšna naj bi bila moška in ženska ljubezen. Da je zmeda popolna pa imata lahko tudi povsem različne predstave o signalih, s katerimi izražamo ljubezen.
Kdo ne verjame v pravo ljubezen?
Milivojević deli ljudi, ki ne verjamejo v pravo ljubezen na dva tipa – na tiste, ki že od majhnega ne verjamejo v ljubezen, kar je praviloma posledica vzgoje, in na tiste, ki so verjeli v ljubezen, po ljubezenskem razočaranju pa sklenili, da je le iluzija in da prava ljubezen ne obstaja.
“Odstopanje od ljubezni je v resnici odstopanje od neke določene predstave o ljubezni, ki se ni mogla uresničiti v življenju, tako da se sama predstava bolj ali manj uspešno potiska v Nezavedno,” pojasnjuje Zoran Milivojević. Ljudje idejo o pravi ljubezni potlačijo na dva načina: da ljubezen zanikajo, kot da ne obstaja, ali jo povsem razvrednotijo, v smislu, saj ni pomembna.
Prava ljubezen obstaja!
Zoran Milivojević tako trdi, da je prava ljubezen resnična, saj ni neka iluzija temveč dejanski in konkreten odnos, ki temelji na navezovanju in pripadanju. “Sicer pa ne smemo pozabiti, da se šele zadnjih 150 let ljudje poročajo iz ljubezni, ne pa iz kakega drugega, kulturno predpisanega motiva.” Če se vam torej zdi, da ste izgubili vero v pravo ljubezen, ali pa tako razmišlja objekt vaše naklonjenosti, nikar ne obupajte, saj prava ljubezen obstaja, a k vam nikakor ne bo prišla kar sama od sebe.