Po poteh ljudske modrosti
Ljudska modrost povzema izkušnjo – ki so jo raziskave še potrdile – v kratek stavek: »Nasprotja se privlačijo«. Vse kaže na to, da je medsebojna privlačnost partnerjev z različnimi lastnostmi v zvezi z nagnjenjem posameznika, ki išče partnerja, in hkrati z nagonom za ohranitev vrste.
Vsakdo nosi v sebi nekaj takega, kar bi lahko poimenovali »popolna podoba človeka«. Tisto, kar njemu manjka, se mu zdi pri drugem posebno zaželeno in vredno ljubezni.
Narava pri tem odigra pomembno vlogo
Zdi se, da hoče narava z novimi in novimi združitvami nasprotujočih si zasnov in bistvenih struktur preprečiti večje polarizacije in nezdružljivosti v nadaljnjem razvoju dedne zasnove. Tako ostaja komunikacija možna, ker nastaja zmeraj spet nova mešanica najrazličnejših zasnov in pogojev. Kar privede do situacije, da se vrsta morda razbremenjuje napetosti in polarizacij – posamezno partnerstvo pa trpi in mora za to plačevati svoj prispevek v obliki večjih napetosti.
Nasvete za boljšo spolnost in partnerski odnos najdete na IntimateMedicine!
Nekoč je bilo drugače
Nekoč je bila koncentracija nasprotij v partnerskih razmerjih zato manjša, ker so se v stanovsko razčlenjeni družbi, urejeni v še preglednih enotah, ljudje poročali znotraj iste družbene skupine. Posameznik se je poročil s sebi enako žensko in se s tem izognil konfliktom. Kolikor bolj se družba meša in združuje, toliko večja in bolj mnogostranska je ponudba nasprotij, ki delujejo kot magnetni poli.
Zato zasanjan, čustven človek išče in najde hladnega in treznega; klepetavi najde molčečega partnerja; tisti, ki zgodaj vstaja pa takega, ki rad dolgo spi; družaben tip pa najde samotarja.
Statistika je na strani ‘nasprotja se privlačijo’
Štiri petine vseh zakonov se sklene po načelu »nasprotja se privlačijo« in kvečjemu ena petina po nasprotnem pravilu »gliha vkup štriha«. To najprej zadovoljuje iskanje dopolnitve, na daljši rok pa povzroča spore in zmeraj spet občutek, da partner človeka ne razume. Če partnerja poleg nasprotij nimata tudi skupnih lastnosti, je rešitev ali vsaj ublažitev konfliktov težavna. Glede nasprotnih in skupnih lastnosti partnerjev si lahko predstavljamo tri modele:- harmonična skupnost- konstruktivna nasprotnost- destruktivna nasprotnost
Nasvete za boljšo spolnost in partnerski odnos najdete na IntimateMedicine!
Zveza, v kateri je veliko dejavnikov skupnih, poteka dokazljivo trdneje in z manj spori. Taki skupni dejavniki pa naj bi bili: poreklo in družabno okolje, starost in šolska izobrazba, poklic in prostočasni interesi, veroizpoved in politično prepričanje, privzgojeni načini partnerskega sožitja in seveda tudi prirojene ali pridobljene lastnosti značaja in temperamenta. Slika je preprosta: več skupnega imata partnerja, več obojestranskega potrjevanja in razumevanja je med njima. Kdor išče, ta najde, ali pa se vse to enostavno zgodi?