1. Kontrolira tvoje obnašanje
Povsem normalno je, če partnerja zanima, kaj njegovo dekle ali žena počne takrat, ko sta narazen in se želi pogovarjati o tem, kako je vsak od njiju preživel svoj dan. Nekaj povsem drugega pa je, če te kar naprej sprašuje o tem, kje si bila do ure natančno in se obnaša sumničavo, kot da ne verjame temu kar govoriš.
Posesivni partner je tisti, ki te bo preverjal na vsakem koraku in tudi petminutni sprehod zanj ne bo več nekaj običajnega, temveč bo imel v glavi idejo, da ga lahko tudi takrat prevaraš. Poročanje o tvojem prostem času je zanj pomembno, ker hoče imeti nadzor nad dogajanjem in nad tabo, saj si po njegovem mišljenju v njegovi lasti.
2. Je pretirano ljubosumen
Z roko v roki s stalnim preverjanjem gre tudi pretirano ljubosumje, ki se močno razlikuje od zdravega ljubosumja, ki v mejah normale prija vsakomur, saj se tako čuti ljubljenega in zaželenega. Posesivni partner je tako ljubosumen, da v vsakem moškem vidi potencialno grožnjo in je prepričan, da te vsakdo lahko osvoji in te prevzame. To počne zaradi svoje lastne negotovosti in želje po nadvladi v partnerstvu, navzven pa želi to prikazati kot pristno skrb za svojo partnerko.
Posesivni partner te bo kar naprej spraševal, s kom se dobiš, zanimalo ga bo, ali je bil v družbi tudi kakšen moški in ali je samski. Povsem verjetno je, da te bo tudi zasledoval, preverjal tvoja SMS sporočila in skušal vdreti v tvoj e-mail, da bo prisluškoval tvojim telefonskim klicem in morda celo začel nadlegovati tvoje prijateljice ter jih spraševati, ali si v njegovi odsotnosti zvesta.
3. Je vzkipljiv in netoleranten
Čeprav smo vsi kdaj pa kdaj nagle jeze in nismo pripravljeni na sklepanje kompromisov s partnerjem, pa posesivnega partnerja od preostalih ločuje to, da je večinoma časa slabe volje, razburjen in pripravljen na prepir.
Moški, ki je obseden s kontrolo tvojega obnašanja, je vsako sekundo pripravljen na spopad, pri čemer navadno ni pripravljen poslušati tvojih argumentov, saj ima v glavi svoj film in je prepričan, da ima vedno prav le on. Posesivni partner ni sposoben mirnega razreševanja sporov, zelo pogosto pa je tudi, da hoče vso krivdo preleviti nate. Kadar se želiš pogovoriti o njegovi vzkipljivi naravi, postane še bolj jezen in o tem ne želi razglabljati.
4. Obseden je s tabo
V normalno delujočem oziroma osrečujočem razmerju vsakdo od partnerjev vsaj občasno potrebuje tudi čas zase, za svoje hobije, razmišljanja, počitek ter za druženje z drugimi ljudmi. Posesivni partner pa te potrebe nima, saj si želi biti ves čas s tabo, po eni strani zato, ker je pretirano ljubosumen in ti ne zaupa, pa tudi zato, ker je negotov vase in se mu življenje brez tebe zdi prazno.
Takšen moški ti ne bo dovolil in ne bo razumel, zakaj si želiš na kavo s prijateljicami, zakaj razmišljaš o oddihu brez njega in da ti včasih vendarle prija premor od vajinega vsakdanjika. Če boš izrazila katero izmed podobnih želja, bo to vzel kot žalitev in dokaz, da ga ne ljubiš ter se mu izmikaš, zato obstaja velika verjetnost, da bo postal nasilen.
5. Je psihično ali fizično nasilen
Posesivni partner je tisti, ki svojo voljo uveljavlja z nasiljem, bodisi psihičnim, s pomočjo zmerljivk in obtoževanj, ali fizičnim, z udarci in grobostjo. Pogosta je tudi kombinacija obeh pristopov, psihično zlorabljanje pa povzroči še bolj dolgotrajne posledice. Ženska.si ti svetuje, da se v primeru partnerjevega nasilja ali nespoštovanja nujno pogovoriš z nekom, ter si poiščeš pomoč, saj takšen moški z nasiljem le redko preneha sam od sebe.
Moški, ki si žensko želi podrediti, bo to kazal z žaljivkami in izkazovanjem podcenjevanja, z zasmehovanjem partnerice, ukazovanjem, prvi udarec pa je znamenje, da je treba nemudoma ukrepati in se od posesivnega partnerja čim hitreje distancirati.