Sama svetujem na področju zakonskih težav, družinske problematike, svetujem tudi posameznikom pri razvoju osebnosti in odpravljanju vzrokov, ki nas blokirajo pri osebnostni rasti, če mi dovolite, da se predstavim.
Nasvete na boljši partnerski odnos in spolnost najdete na IntimateMedicine!
Danes se bomo osredotočili na vprašanje, kdaj napoči čas, ko je primerno obiskati zakonskega svetovalca ali terapevta? Tole spodaj je nekaj namigov in znakov, ko je zdravo, da si še pravočasno poiščete ustrezno strokovno pomoč.
- Ko prenehata s pogovori: večina parov naleti na močno čer, ki ogrozi njuno zvezo, ko nehata komunicirati in se sploh ne slišita več. Svetovalec omogoči in ponudi načine, kako se zopet pogovarjati in kako slišati sporočila partnerja.
- Vajini pogovori so bolj ali manj negativno nastrojeni: komunikacija sicer je, a večinoma vključuje ton ali besede, s katerimi se počuti drugi partner prizadet, osramočen, ponižan, nesiguren in želi tovrstnim pogovorom ubežati. Pomembno je tudi, kako nekaj izrečemo, ne zgolj s katerimi besedami. Žal se lahko takšna negativna komunikacija stopnjuje v čustveno zlorabo in nasilje.
- Ko se bojite govoriti. Partnerja je strah, da sploh načne neko temo, ker ve, da bo drugi partner znorel ali začel žaliti ali napihovati problem. Naloga svetovalca je, da pomaga paru, da razčisti, kaj so nerešene zadeve in kako jih nasloviti, da se razrešijo.
- Molk in odklanjanje pozornosti so zelo pogosti znaki, ki kažejo, da je par v krizi. En partner izbere način »je slika in ni tona«, torej ignoriranje kot sredstvo discipliniranja drugega ali kot maščevanje za nekaj, s čimer se ne strinja, a ne upa iti v direktno konfrontacijo.
- Ko v svojem partnerju vidite nasprotnika. A dejstvo je, da sta v partnerstvu oba v istem čolnu in v istem moštvu. Zakaj se torej gledati kot sovražnika?
- Skrivanje prevare ali želja po nekom drugem. Očitno nekatere potrebe niso uslišane ali zadovoljene znotraj zakona, pa pride do skušnjav, da bi se sanjarjenje realiziralo ob kateri drugi osebi. Seveda je to alarm za partnersko zvezo, ki očitno enemu od partnerjev ne nudi več tistega, kar si želi ali pričakuje.
- Ko ste finančno nezvesti. Morebiti vam bo zvenelo čudno, a tako finančna kot spolna prevara sta uničujoči za razmerje. Do finančne zlorabe pride, ko eden od partnerjev nadzira finančna sredstva drugega brez vednosti le-tega ali ko se ne drži dogovorov glede razporejanja denarnih sredstev znotraj družine oziroma partnerstva, pa tudi ko na skrivaj troši denarna sredstva, ki naj bi sicer bila namenjena družini.
- Ko imate občutek, da bi bilo vse v redu, če bi se le on spremenil. No, pa saj sedaj že veste, da edina oseba, ki se lahko spremeni, ste vi sami. Če torej čakate, da se bo partner spremenil, boste še zelo dolgo čakali. Tudi tukaj je pomembna vloga svetovalca ali terapevta, da zna ozavestiti različnost osebnosti, ki sta se poročili in kako na novo opredeliti njun odnos.
- Prišlo je do občutne spremembe v vajinem spolnem življenju. Lahko se je spolnost povsem ohladila ali pa daje partner pobudo za še več spolne aktivnosti kot je bila prisotna na začetku.
- Ko se kar naprej kregata o eni in isti zadevi. Pa to so lahko malenkosti, ki vedno znova razplamtijo ozračje. Verjetno poznate vsakodnevne prepire o tem, kako se v pomivalni stroj zloži posoda, kako se zlaga posušeno perilo, kdaj kdo nese smeti in podobno. Če se oba partnerja kar naprej vrtita okoli istih zadev in ni napredka, se zamislita, kako tratita dragocen čas in poiščita pomoč nekoga, ki vama bo jasno povedal, da oblikujta točna in jasna družinska pravila, ki naj veljajo za vse člane gospodinjstva in ima da se jih vsi držite, pa ne bo več vzrokov za prepire.
Nasvete na boljši partnerski odnos in spolnost najdete na IntimateMedicine!
Kot ste razbrali, so zgoraj napisani znaki pogosti pri večini parov, a tisti partnerji, ki se želijo skupaj starati v kakovostnem in zdravem odnosu, bodo zagotovo dali različne izgovore na stran in si še pravočasno znali pomagati, tudi z na primer mojo pomočjo. Ko smo sami v neki zgodbi, težko vidimo objektivno tudi sebe in moja strokovna naloga je, da vam osvetlim, kako lahko še več in bolj kvalitetno prispevate k osrečujočemu partnerskem odnosu in s tem k zdravi in zadovoljni družinski klimi. Ker, ne pozabite, otroci se od staršev učijo kako oblikovati odnose, kasneje tudi partnerske.
Avtorica prispevka sem univerzitetna diplomirana socialna pedagoginja in diplomirana socialna delavka Melita Kuhar, ki vodim projekt Svetovalnica, www.svetovalnica.si, dosegljiva sem na tel.št. 031 666 168. Če bi se radi naročili na individualno svetovanje ali me kaj povprašali, pišite na: info@svetovalnica.si.
Več o zgoraj napisanem si lahko preberete tudi socialnem omrežju www.facebook.com/Svetovalnica.