Vinski univerzum je včeraj zaznamovalo več kot 40 vrhunskih mladih vinarjev iz 8 vinorodnih okolišev Slovenije. Nadobudni mladi vinarji so iz Štajerske, Bizeljskega Sremiča, Vipavske doline, Goriških brd, Slovenske Istre, Krasa, Dolenjske in Bele krajine obiskovalcem omogočili spoznavanje vinske kulture ter kulturnega uživanja vina. Več kot 700 študentov je okušalo več kot 100 različnih vin in pri vsakem vinarju izvedelo kakšno zanimivost o pridelavi vina, o različnih vrstah vin ter osnovna vinska pravila (kako pokušati, pravilna drža kozarca, itd.).
Vzporedno so potekale izobraževalne delavnice na temo vinsko kulinaričnega doživetja. Vino in hrana se dopolnjujeta in zagotavljata gastronomske užitke. In prav tem užitkom so se udeleženci prepustili v vinsko kulinaričnih delavnicah, v katerih so jih mladi šefi razvajali s svojimi kreacijami. Delavnici sta potekali pod vodstvom dveh mladih kuharjev – Tomaž Bratovž (JB) in Črt Butul (Domačija Butul), ki sta udeležencem predstavila svoje kreacije, ideje in vizije. Pripravljanje jedi so spajali z vini ter poskušali najti idealne kombinacije in doseči harmonijo okusov. Skozi harmonijo okusov jih je popeljala someljejka Vanja Mramor.
»Veseli me, da se je med mladimi izkazal tako velik interes za vinsko kulturo. Naj povem še, da Vinski univerzum ni zaključek našega projekta, saj želimo mladim skozi celo leto ponuditi različne možnosti vinskih doživetij. Z različnimi dogodki želimo dvigniti kulturo uživanja vina, dvigniti zavedanje in znanje o slovenskem vinu ter seveda povečati prodajo kvalitetnega slovenskega vina in obenem izobraziti mlade kot bodoče potrošnike, da bodo v vinu prepoznali njegovo pravo vrednost. Kultura uživanja vina med mladimi je prihodnost.«, je za zaključek povedal Aleš Rodica, vodja projekta.
Več o samem festivalu Vinski univerzum
Mladi vinarji in ljubitelji vina so letos organizirali prvi vinski festival za mlade, ki so ga poimenovali Vinski univerzum. Namen festivala je dvigniti kulturo uživanja vina med mladimi. Z namenom izobraziti in razširiti vinska obzorja ciljne publike so na enem mestu zbrali 25 znanih slovenskih mladih vinarjev, ki so se odločili, da bodo za svojo poklicno in življenjsko pot izbrali vinarstvo in vinogradništvo. Mladi vinarji znanih slovenskih vinskih hiš so obiskovalcem prireditve skozi vodeno degustacijo vin predstavili osnove vinogradništva in vinarstva, osnove okušanja vin, pridelavo vin, slovenske vinorodne dežele ter seveda svoje poglede na kulturo uživanja vina v Sloveniji. S svojo karizmo in entuziazmom so obiskovalce navdušili nad kulturnim uživanjem vina in tako pomagali oblikovati odgovorne potrošnike kvalitetnega vina. Vinski univerzum je izobraževalna prireditev, ki je namenjena ciljni publiki mladih med 18. in 30. letom – študentom in vsem, ki jih vino navdušuje. Festival ima podnaslov mladi za mlade, ki poudarja pomembnost učenja znotraj iste generacije, saj je ta bolj sproščen in navsezadnje tudi zanimivejši.
Natečaj Lidlov mladi vinar 2015
Podjetje Lidl Slovenija se je pridružil letošnjemu Vinskemu univerzumu. Ideja o sodelovanju izhaja iz natečaja Lidlov mladi vinar, ki ga je Lidl Slovenija v sodelovanju s tremi slovenskimi fakultetami organiziral že tretjič. Natečaj spodbuja študente vinogradništva in vinarstva, da se preizkusijo v pridelavi vina od trte do soda in poteka v okviru trajnostne pobude Ustvarimo boljši svet. Letos so sodelujoči študenti poleg pridelave vina pripravili tudi trženjsko zgodbo o svojem vinu, kar jim je omogočilo širjenje tržno komunikacijskih znanj, ki so nujna za uspešno predstavitev vina na trgu. Zmage so se razveselili študentje z Visoke šole za vinogradništvo in vinarstvo Univerze v Novi Gorici, ki so pridelali vino iz sorte zelen in ga predstavili tudi na letošnjem Vinskem univerzumu. Zmagovalci so od Lidla Slovenija prejeli 1.000 evrov nagrade, letošnji partner natečaja P&F Jeruzalem pa jim je podaril možnost opravljanja plačanega enomesečnega praktičnega dela v podjetju.