Fizalis ali volčje jabolko
Fizalis raste predvsem v Kolumbiji in Peruju, njegova posebnost pa je lampijonu podoben ovoj, v katerem se skriva oranžen sadež. Volčje jabolko (sadež je znan tudi kot pokalin, rdeča punčica, judovska češnja ali bimbek) nabirajo od septembra do oktobra, hranimo pa jih kar v hladilniku. Fizalis je prav zaradi svojega videza čudovit okras marsikaterega vrta, poleg privlačne zunanjosti pa v notranjosti skriva vitamine A, B in C, minerale, ogljikove hidrate in beljakovine, v zdravstvene namene pa ga uporabimo pri pomanjkanju teka, obolenju ledvic in mehurja, pri gripi ter splošni utrujenosti. Sadež uživamo kar surov, pred tem pa seveda odstranimo lampijončkast ovoj.
Karambola
Karambola je zaradi svoje zvezdaste oblike zelo privlačno sadje in tako primerno za okrasitev marsikatere jedi. Poleg tega prispeva tudi k zdravju, saj vsebuje veliko vitamina A, provitamina C, železa in kalija. Užitna je tako lupina kot tudi meso, od sorte in časa obiranja pa je odvisno, kako kisel bo sadež.
Opuncija ali kaktus figa
Opuncijo imenujemo tudi indijska figa ali kaktus figa. Užitne so le obarvane kaktus fige. Bodičasto kožo najlaže odstranimo z uporabo noža in vilic. Znotraj kože se skriva sladko in sočno meso, ki ga izdolbemo z žlico in ga lahko zaužijemo kar surovega. Poleg tega, da vsebujejo veliko kalcija in vitamina C, pa so kaktus fige bogate tudi z magnezijem in kalijem, ki skrbita za mišice, ožilje in živce.
Kivano
Ta svetleč, oranžno-rumeno obarvan sadež je dolg približno 15 centimetrov in je na zunaj bodičaste ter bradavičaste oblike. Uživamo ga tako, da ga prerežemo na pol in izdolbemo sočno meso v sredini, ki ima okus po kumaricah in bučkah s priokusom banane. Nekateri kivano imenujejo tudi zlata pomaranča. Obogaten je z vitaminom C, minerali in ogljikovimi hidrati.
Kumkvat
Kumkvat je znan tudi pod imeni fortunela in pritlikava pomaranča, izvira pa iz južne Kitajske. Lupina je užitna in zaradi vsebnosti eteričnih olj oddaja prijetno aromo, sadež pa ima okus po pomaranči oziroma limoni, kar niti ni presenetljivo, saj vsebuje veliko vitamina C. Poleg tega vsebuje tudi veliko mineralov in kalija.
Pitaja
Pitaja je znana tudi po imenu »zmajevski sadež« in je navzven čudovite barve. Notranjost je bela ali rdeča in vsebuje veliko majhnih semen, po okusu pa je podobna kiviju. Vsebuje večinoma vodo, ogljikove hidrate in nekaj proteinov, pa tudi manjšo količino kalcija in železa.
Tamarilo
Zaradi njegove podobnosti s paradižnikom, ga imenujejo tudi drevesni paradižnik. Za uživanje je primeren takrat, ko je na dotik mehak, njegova lupina pa je intenzivno rdeče barve. Jemo ga lahko surovega, kuhanega, pečenega ali ocvrtega, lupine ne uživamo. Vsebuje vitamina A in C, proteine, vlaknine, kalcij, magnezij ter železo.
Liči
Liči je sadež jajčaste oblike in približno v velikosti od tri do pet centimetrov. Da je zrel, prepoznamo po njegovi rožnati ali rdeči barvi, ki postane rjavkasta, ko se liči posuši. Meso je bele barve in sladko kiselkastega okusa, v sredini pa je neužitna koščica. V ličiju je veliko vitamina C in B, kalija, bakra, fosforja in magnezija. Liči olupimo kot jajce in ga jemo kot češnje.