Prestižna francoska kulinarična znamka A l`Oliver, ki ima zaenkrat svoje prodajalne zgolj v Franciji, na Švedskem in v Veliki Britaniji, je poskrbela še za eno kulinarično novost – mangov kis. Mangov kis odlikuje sladko-kisel okus, s katerim lahko obogatimo marinade ali solatne prelive, uporabimo pa ga lahko tudi v številne druge namene.
Mangova marinada za piščanca in jedi z žara
Iz mangovega kisa lahko naredimo odlično marinado za piščanca in meso z žara. Mangovemu kisu dodamo sezonska zelišča, ščepec soli, svež rožmarin in pehtran, nato pa meso namakamo v tej mešanici med pet do deset minut pred pečenjem. Če želite okus še izboljšati dodajte še ščepec kajenskega popra in kanček ruma.
Mangov kis v pekočih omakah
Če želite vaše pekoče omake narediti še posebej eksotične, jim dodajte mangov kis. Naj vam zaupamo enega izmed receptov: Namočite rdeče paprike in jalapeno papriko v mangov kis, in jih pustite stati kakšen teden. Nato zmes zmiksajte, predevajte v manjši lonec in pustite, da na majhnem ognju rahlo vre. V zmes lahko nato dodajte še česen in začimbe po želji. Pustite, da se ohladi, nato pa omako uporabite kot preliv čez piščanca ali goveje meso.
Mangov kis proti neprijetnim vonjavam
Kis lahko v gospodinjstvu uporabimo na številne načine. In ena izmed krasnih lastnosti kisa je zagotovo ta, da odpravlja neprijetne vonjave. Če mu dodate še vonj karibskega manga, je učinek popoln. Če se želite znebiti neprijetnega vonja vašega smetnjaka, vanj nalijte kozarec mangovega kisa in ga prelijte z vodo. Pustite stati tako dolgo, dokler slab vonj popolnoma ne izzveni.
Mangov kis za lepe lase
Mangov kis krasno odstranjuje sredstva za utrjevanje las in krepi lase ter naredi lase zdrave in mehke. Recept je preprost. Zmešajte 2-3 žlici mangovega kisa s tremi skodelicami vode in z mešanico sperite lase. Dokler pa mangov kis ne zaide na naše police, bo enako učinkovit tudi beli alli jabolčni kis.
Za mangov kis A l`Oliver (200 ml) je sicer treba odšteti približno 5,5 evrov.