Naše babice so bile najbolj ponosne na domačo marmelado, ki se je najbrž tudi vi spominjate z nostalgijo. „Marmelada je važno hranivo, ki ne sme manjkati ne v delavski ne v kmečki kakor tudi ne v meščanski kuhinji,“ je v Praktični kuharici zapisala Pavla Zakonjšek leta 1947.
1. Sadje za domačo marmelado mora biti dovolj zrelo
Za pripravo kompotov potrebuješ prvovrstno sadje, za domačo marmelado pa je dobro katero koli sadje, ki je dovolj zrelo. Najvažneje je to, da je čimbolj sveže. Sadje očisti, po potrebi razkoščiči in razreži.
2. Marmelado kuhaj v sopari
Sadje za domačo marmelado kuhaj v sopari: lonec napolni s sadjem in ga pokrij, nato pa ga postavi v nekoliko večji lonec, v katerem je nekaj vode. Lonec, v katerem kuhaš marmelado, mora biti dobro pološčen.
3. Hitro kuhana marmelada je lepša
Marmelado kuhaj na zelo vročem štedilniku. Med kuhanjem marmelado ves čas mešaj, da se ne prismodi. Manj časa, ko jo kuhaš, lepše barve bo. Ko je sadje kuhano, ga pretlači.
4. Kozarci za domačo marmelado
Kozarce za domačo marmelado (lahko so novi kozarci za vlaganje ali pa recikliraj kozarce kupljenih marmelad) dobro umij in oplakni ter jih postavi v pečico, da se ogrejejo. Pavla Zakonjšek predlaga, da kozarce umijemo s sodo. V kozarce vlivaj še vročo marmelado. Če je marmelada dovolj kuhana, naredi na površini skorjico.
5. Shranjevanje domače marmelade
Da domača marmelada ne bi plesnela, lahko po vrhu naliješ nekaj ruma ali slivovke. Včasih so domačo marmelado „zavezovali“, kar je bilo treba narediti, ko se je marmelada shladila. Sedaj se zdi bolj praktično, da marmelado še vročo zapremo s pokrovčkom, da se naredi vakuum.
Po kuhanju domače marmelade se ti bo gotovo prileglo nekaj osvežilnega. Poskusi domač mangov sladoled!
Za vedno sveže recepte in uporabne gospodinjske trike nas spremljaj tudi na Facebooku!