Živimo v veri, da poznamo drug drugega.
Živimo v veri, da poznamo svojega partnerja.
Ga res?
Po knjižni uspešnici Ni je več, ki velja za nujno čtivo, David Fincher na velika platna prinaša divjo vožnjo po naši kulturi sodobnih medijev, ki se spusti globoko v temačne razpoke zakonske zveze današnje Amerike – z vsemi njenimi nezanesljivimi obljubami, neizogibnimi prevarami in črnimi komičnimi vložki.
V središču zgodbe sta nekdanji newyorški pisatelj Nick Dunne in njegova žena Amy, nekoč »kul bejba«, ki zdaj na ameriškem Srednjem zahodu skušata prebroditi recesijo. Za par so značilna hitro opazna krivulja sodobne zakonske sreče. A ob peti obletnici njune poroke Amy izgine – in tista krivulja se razcepi v labirint razpok. Nick postane glavni osumljenec, obnaša se nenavadno in sumljivo. Amy se znajde v središču medijske mrzlice in iskanje – pa naj bo živa ali mrtva – se odvija pred očmi sveta, ki hlepi po razkritjih.
Tako kot sta Nick in Amy nekoč poosebljala idealen ljubezenski par, je Amyjino izginotje tipičen primer znamenitega ameriškega zločina v lastnem domu. Vendar pa njeno izginotje postane nekakšna igra z zrcali, v kateri mučne in krute skrivnosti vodijo v še večje mučne in krute skrivnosti. Odvijajoči se dogodki so polni pretresov in zapletov, ostajajo pa vprašanja, ki kot skalpel zarežejo vse do kosti: Kdo je Nick? Kdo je Amy? Kdo smo sploh mi vsi v naših zakonih (in družbi), ki slonijo na negotovi podlagi umišljenih podob in pretvarjanja?
Knjiga Gillian Flynn je ob izidu leta 2012 postala nekaj, kar uspe redkim: neznansko priljubljena za napeto poletno branje in hkrati senzacija med literarno srenjo. Hvale so deževale ne le na račun neusahljive napetosti, temveč tudi zaradi pripovedne bistroumnosti in pripravljenosti, da avtorica povrta po najbolj umazanih kotičkih človeškega vedenja, pri čemer se spopada s krhko mejo med zakonsko zvezo in posestvovanjem, med zasebnim in javnim življenjem, med čarom umetelnih laži in srepenjem resnice.
Roman je surova, domala kinematografska izkušnja, a je tudi poln zank za morebitno ekranizacijo. Zdelo se je, da ga razen avtorice same ne bi zmogel prirediti nihče – in na srečo je bila ta pripravljena na izziv in spisala scenarij, po katerem v filmu pod režijsko taktirko Davida Fincherja glavne vloge igrajo Ben Affleck, Rosamund Pike, Neil Patrick Harris in Tyler Perry. Producenti so Arnon Milchan, Joshua Donen, Reese Witherspoon in Cean Chaffin, glasbo sta zložila Trent Reznor in Atticus Ross. Fincherju so izza kamere pomagali še njegovi stalni sodelavci, direktor fotografije Jeff Cronenworth, montažer Kirk Baxter, scenograf Donald Graham Burt in kostumografinja Trish Summerville.
Napovednik filma:
V Ljubljani si boste film lahko ogledali v Kinodvoru.