1. Zalivaj redkeje – a globlje
Večina vrtnarjev dela napako z vsakodnevnimi “plitvimi” zalivanji. Globoko zalivanje spodbuja rast korenin v globino, kar naredi rastline bolj odporne na sušo. Zalivaj manj pogosto, a temeljito – tako bo voda prišla do spodnjih plasti zemlje.
Za dodatno prehrano pri zalivanju lahko dodaš organsko tekoče gnojilo, ki spodbuja zdravo rast.
2. Poskrbi za senčenje občutljivih rastlin
V najbolj vročih poletnih dneh lahko mnoge rastline trpijo zaradi ožigov. Rešitev? Poleg posadi višje rastline, kot so sončnice ali fižol na oporah, da senčijo bolj občutljive vrste (npr. solato). Naravna zaščita pred soncem!
Pri sajenju opor ali sadik si lahko pomagaš z uporabo svedra Holedrill, ki ti naredi popolne luknje brez lopate.
3. Noč je magična
Nočni obisk vrta ni le romantičen – v resnici lahko opaziš takrat najbolje opaziš ‘delo’ nekaterih škodljivcev (polži, voluharji, srne), ki jih podnevi zgrešiš. Tudi nekatere rastline ponoči oddajajo poseben vonj, ki privablja opraševalce.
Za prijetno in praktično razsvetljavo poskrbijo Rosilume solarne lučke, ki samodejno zasvetijo ob mraku.
4. Paradižnik naj “pleza” z veseljem
Visoke rastline, kot so paradižnik, paprika ali kumare, bodo hvaležne za dobro oporo. A klasične vrvice se rade zapletejo, strgajo ali prerežejo steblo. Uporabi elastično, nežno vezavo in bodi pozoren, da ne zategneš preveč.
Zelo praktičen pripomoček za to nalogo je Plantbrand spenjač za rastline, ki enostavno in nežno poveže steblo z oporo.
5. Plevel naj gre – s korenino vred
Največja napaka pri odstranjevanju plevela je, da ga “odtrgamo” na hitro. Tako pogosto pustimo korenino, ki požene še hitreje nazaj. Prava zvijača? Čakaj na vlažno zemljo po dežju – tedaj korenine zdrsnejo ven kot maslo.
Orodje, kot je Spinout, ti omogoča natančno in hitro odstranjevanje celotnega plevela.
6. Mini gredice, maksi pridelek
Za pridelavo hrane ne potrebuješ velikega vrta. Z dobro načrtovanimi manjšimi gredicami lahko dosežeš izjemen pridelek. Kombiniraj rastline, ki si pomagajo (bazilika ob paradižniku, solata pod fižolom ipd.), in ob robove posadi zelišča, ki odganjajo škodljivce.
Odlična rešitev za manjše prostore so tekstilne gredice, kot je Plantie, ki omogočajo nadzor nad prstjo in vlago.
7. Zrahljaj zemljo – ne svoj hrbet
Prezračevanje zemlje je ključno za zdravo rast, saj omogoča boljši pretok vode, zraka in hranil. A klasično prekopavanje je utrujajoče. Uporabi japonsko tehniko “minimalnega obdelovanja” in zemljo samo rahlo zrahljaj, brez prekopavanja plasti.
Pri tem ti pride prav orodje, kot je Grassoe votla motika, ki z natančnim rezom razrahlja zemljo brez pretiranega napora.
8. Naravni odganjalci škodljivcev
Preden posežeš po kemikalijah, opazuj svoj vrt. Mnoge živali in insekti lahko pomagajo pri zatiranju škodljivcev (npr. pikapolonice za uši). Pomaga tudi rotacija rastlin in sajenje močno dišečih zelišč (npr. meta, česen).
Za dodatno zaščito pa lahko uporabiš tudi Solguard solarni odganjalec, ki z vibracijami nežno odganja krtine in druge nadloge.
9. Zaščiti pridelek pred naravo
Ko pride čas obiranja, tvoj vrt opazujejo tudi druge “stranke”: npr. polži. Uporabi fizične zaščite – mreže, kupole ali pokrivke, ki rastlinam omogočajo rast, hkrati pa jih varujejo pred nepridipravi in vremenskimi vplivi, kot je toča.
Učinkovita zaščita so lahke pokrivke, kot je Vegishield, ki jih enostavno namestiš na mlade rastline.
10. Natančno odstranjevanje plevela med fugami
Če imaš tlakovan vrt, teraso ali dvorišče, potem veš, da se plevel rad pojavi tudi med fugami. Najboljše ga je odstraniti ročno in nato zapolniti fuge s peskom ali mešanico, ki preprečuje novo rast.
Pri tem ti pride prav orodje, kot je Runco odstranjevalec plevela, ki z ostrim robom očisti še tako ozke reže.
Pametno vrtnarjenje pomeni, da opazujemo naravo, se učimo iz izkušenj in si znamo delo olajšati. Triki, ki smo jih zbrali, izhajajo prav iz teh izkušenj – nekateri so stari kot svet, drugi povsem sodobni. A vsi imajo nekaj skupnega: delujejo.