Krajšanje oblačila je prilagoditev dolžine oblačila glede na našo višino. Ob nakupu oblačila se za popravilo lahko dogovorimo že v trgovini oziroma ga odnesemo v popravljalnico oblačil. Z malo šiviljskega znanja pa lahko oblačilo skrajšamo tudi sami.
Vrste zagibov pri krajšanju oblačil
Zagib je rob na spodnjem delu oblačila. Spodaj našteti zagibi so najpogostejši pri domačih popravilih, kjer imamo večinoma na voljo samo navaden šivalni stroj.
Zagib z zavihanim robom in strojnim šivom. Uporabljamo ga pri športnih oblačilih, pri katerih se šiv roba lahko vidi tudi na licu. Šiv je lahko enojen ali dvojen (dva vzporedna šiva).
Skriti zagib z ročnim ali strojnim šivom. Rob blaga obšijemo s cik-cak ali overlock šivom in zagib prišijemo z narobne strani s skritimi šivi ročno ali strojno s posebno tačko za skriti šiv. Ta zagib uporabljamo pri elegantnih oblačilih, kjer naj se šiv zagiba na licu ne bi videl.
Zagib za kavbojke s strojnim šivom. Kavbojke sicer lahko skrajšamo z navadnim zagibom, če pa želimo ohraniti originalen izgled spodnjega roba, za to uporabimo postopek za krajšanje kavbojk.
Najbolje je, da pri krajšanju oblačil ohranimo vrsto zagiba, ki je enak originalu.
Ko krajšamo hlače, določimo ustrezno dolžino tako, da jih oblečemo in pomerimo na čevlje, ki jih bomo nosili zraven. Hlačnice zavihamo navznoter na primerno dolžino in pripnemo z buciko. Dovolj je, da označimo dolžino nad peto in nato širino roba prilagodimo po celotnem obsegu hlačnice.
Izdelave zagiba z zavihanim robom
Širino spodnjega roba (zagiba) lahko ohranimo kot pri originalu, lahko pa jo določimo po lastni želji. Večinoma se uporablja rob širine 2 do 4 cm.
Na licu oblačila označimo linijo nove dolžine oblačila, linijo širine roba in dodatek za zavihani rob (1 cm). Višek blaga odrežemo.
Rob zavihamo in naudarimo najprej po liniji nove dolžine oblačila. Nato zavihamo še rob (1 cm) in tudi tega naudarimo.
Zagib je pripravljen za šivanje. Da bomo lažje šivali, zagib pred šivanjem polikamo na narobni strani.
Uporabili smo dvojni šiv. Za izdelavo dvojnega šiva lahko uporabimo dvojno iglo, ki omogoča istočasno šivanje dveh vzporednih šivov. Enak učinek dosežemo, če z eno iglo šivamo dva vzporedna šiva, kar pa zahteva nekoliko več natančnosti.
AVTORICA ČLANKA: Majda Smolnikar – Ustanoviteljica šole ročnih del