Kaj vse lahko spletemo sami?
Čeprav v trgovinah lahko kupimo pletenine različnih vrst po ugodni ceni, se v zadnjem času pletenine, ki jih spletemo sami vse bolj vračajo. Ob besedi pletenina najprej pomislimo na izdelke, kot so pulover, jopica, kapa, šal… Niso pa redka niti pletena krila, obleke, plašči, torbe. Zahtevnost izdelave pletenine je odvisna od vrste pletenine, pletiva, vzorca, oblike… Za vse pa veljajo neka skupna osnovna pravila, ki sledijo v nadaljevanju. Pletenino lahko pletemo po predlogi, ki smo jo našli v reviji ali pa si model zamislimo sami.
Kako se lotimo pletenja puloverja?
Izdelava pletenine je projekt. Priporočam, da ga začnemo tako, da na list papirja narišemo posamezne dele pletenine (kroje) z merami v centimetrih (dolžina, širina, izrezi…). Ta list papirja nas spremlja vse do konca izdelave pletenine. Nanj beležimo potek izdelave ter sproti skiciramo in beležimo zaznamke, ki nam bodo služili tudi kasneje.
Velikost pletenine je ponavadi enaka kar naši konfekcijski številki. Pred začetkom dela lahko naše mere (obseg prsi, obseg pasu, obseg bokov…) primerjamo še z merami velikosti v tabelah, ki se nahajajo v navodilih v vsaki reviji. Ustrezno velikost pa lahko določimo tudi po že narejeni pletenini, ki nam lepo pristoji.
Pletenina je kombinacija petelj in vrst
Število petelj na pletilki določa širino, število vrst, ki jih spletemo pa dolžino pletenine. Pred začetkom pletenja spletemo vzorčno pletenino (npr. širina 20 petelj, dolžina 20 vrst) z volno in v vzorcu, v katerem bo pleten naš izdelek. Dimenzija vzorčne pletenine nam služi za natančen izračun števila petelj in vrst za našo pletenino.
Kakšen je vrstni red pletenja puloverja ali jope?
1. korak: Ko pletemo pulover ali jopico, najprej spletemo hrbtni del. Velikost hrbtnega dela se mora ujemati z merami v centimetrih, ki smo jih izmerili in narisali pred začetkom pletenja. Pri merjenju si najlažje pomagamo s šiviljskim metrom.
2. korak: Sledi izdelava sprednjega dela, ki se mora s hrbtnim delom poleg po centimetrih ujemati tudi po številu petelj in vrst.
3. korak: Nazadnje spletemo še rokava, ki po obliki ustrezata hrbtnemu in sprednjemu delu. Lahko ju pletemo hkrati ali vsakega posebej, pomembno je, da sta popolnoma enaka.
Ko spletemo vse dele pletenine, sledi izdelava.
Sešijemo hrbtni in sprednji del na ramenih,
spletemo vratno obrobo,
prišijemo rokava in sešijemo stranske šive.
In potem samo še oblečemo.
Pulover na sliki je na začetnem tečaju pletenja v naši šoli spletla ga. Emilija.
Njen komentar po tečaju: ”Začetni tečaj pletenja v šoli ročnih del “majStyle” spodbuja vašo ustvarjalnost. V zelo prijaznem okolju se učite uporabljati različne tehnike za ustvarjanje lastnih pletenin z različnimi volnami in pletilkami. Inštruktorica Majda je zelo prijazna in potrpežljiva, in vedno pripravljena odgovoriti na vaša vprašanja in vam to pokazati v praksi. Naučila me je veliko o pletenju in zato sem ji zelo hvaležna. Do konca tečaja sem uspela splesti otroški pulover :)”
Več informacij o tem in ostalih tečajih ročnih del si lahko preberete na naši spletni strani www.majstyle.si.