Kroj za oblačilo, ki ga bomo sešili, sicer lahko narišemo sami, vendar to zahteva precej teoretičnega in praktičnega znanja, ki ga izučene šivilje pridobijo v šoli. Zato je za ostale šivilje dosti enostavneje izbrati model v reviji za šivanje (npr. v Burdi) in kroj ustrezne velikosti prerisati s krojne pole, ki so v prilogi.
Različne zahtevnosti risanja krojev za hlače
Vsak model ima svojo številko, pod katero je v navodilih opisan postopek izdelave. Zahtevnost modela, ki ga bomo izbrali je odvisna od našega znanja o šivanju.
V reviji Burda je težavnost označena s pikami:
$ lahko in hitro – primerno za začetnike
$$ potrebno je nekaj izkušenj v šivanju in več časa
$$$ za bolj izkušene v šivanju
$$$$ zahtevna izdelava, ki vključuje tudi izdelavo detajlov
Začetniki bodo izbrali modele z eno ali dvema pikama, bolj izkušeni pa lahko brez težav šivajo tudi modele s tremi oz. štirimi pikami.
Navodila za izdelavo posameznega modela vključujejo:
- številko, vrsto modela in težavnost izdelave,
- podatek, za katere velikosti je kroj na voljo,
- podatek na kateri strani v reviji se model nahaja,
- splošne podatke o oblačilu (dolžina hlač, obseg hlačnic),
- vrsto in količino blaga, podloge, podstave, dolžino zadrge, gumbe,
- podatke o krojenju (število posameznih ukrojenih delov, polaganje krojev na blago, dodatki za šive…), postopek šivanja.
Iz slike zgoraj levo je razvidno, da bomo šivali hlače, za katere se kroj, narisan v črni barvi nahaja na krojni poli B. Prerisati moramo kroje s številkami od 1 – 4. Vsaka velikost je na krojni poli označena z drugačno oznako – črto.
Kako se lotiti prerisovanja kroja?
Kroje prerišemo na prosojen (”klobučni”) papir, ki ga kupimo v papirnicah. Dimenzije papirja so različne, najbolje je kupiti čim večje pole, da pri prerisovanju večjih krojev papirja ni potrebno lepiti. Papir položimo na krojno polo, pripnemo z bucikami in s svinčnikom prerisujemo linijo – črto, ki ustreza naši velikosti.
Zelo pomembno je, da prerišemo pravo velikost in tudi vse oznake (smer niti, všitki, oznaka kolen, oznake za zadrgo…). Skratka, prerisani kroji v naravni velikosti morajo izgledati natanko tako, kot tisti na sliki v navodilih.
Na kroj napišemo še ime ”lastnika” in velikost (npr. Ana hlače, št. 38) ter ime in številko revije v kateri se kroj nahaja. Na ta način vemo kateri krojni deli sodijo skupaj, k navodilom v reviji pa se lahko vrnemo tudi še kasneje.
Trik: za lažje prerisovanje kroja lahko uporabimo tudi tanjši polivinil, ki ga kupimo v tehničnih trgovinah. V tem primeru kroje prerisujemo z alkoholnim flomastrom, ki se hitro suši.
Še več trikov in nasvetov pa boste izvedeli na tečajih v šoli ročnih del majStyle (www.majstyle.si), kamor ste prijazno vabljeni!