S 15. junijem 2013 v veljavo stopa spremenjen Zakon o elektronskih komunikacijah, ki zahteva, da vsaka spletna stran obiskovalca ob obisku opozori na uporabo ‘piškotkov’. Pripravite se torej na kopico majhnih okenc, ki se vam bodo odpirala med brskanjem po spletu. Poglejmo, kaj so ti piškotki in zakaj se zganja takšen cirkus okrog njih.
Piškotki oz. cookies
Piškotki so majhne datoteke, ki se shranijo na vašem računalniku ob obisku neke spletne strani. Piškotki vsebujejo različne informacije, ki jih spletna stran prebere, ko jo ponovno obiščete. Uporablja jih večina sodobnih spletnih strani. Sami po sebi piškotki niso škodljivi in ne vsebujejo virusov ali kakšne drugačne zlonamerne kode. Uporabljajo se za različne namene, za seje (da ostanete prijavljeni na forumih ipd.), za košarice v spletnih trgovinah, za prikaz različnih naprednih vsebin na spletni strani(npr. zemljevidi, video), za vodenje statistike obiska strani, za podporo funkcijam družabnih omrežij in podobno.
Zakaj se naenkrat toliko govori o piškotkih?
Zakonsko omejevanje piškotkov je predvsem posledica zlorabe tehnologije piškotkov za sledenje uporabnikom in s tem poseganja v zasebnost na spletu. In čeprav so piškotki načeloma koristni, pa nekateri, vsaj iz vidika Informacijskega urada, niso dobri. Ti beležijo podatke o vaših aktivnostih na spletu, ki jih potem obdelajo in pridobljene informacije posredujejo tretjim subjektom, najpogosteje oglaševalcem. Zaradi tega se na primer različnim ljudem na spletu prikazujejo različni oglasi. Vsak vidi oglase izdelkov in storitev, ki jih bo bolj verjetno kupil. Lastnikom sledilnih piškotkov pa to omogoča večji zaslužek iz oglaševanja. Piškotki na spletnih straneh, ki jim zaupate, pa vas naj ne skrbijo.
Več o piškotkih lahko izvete na spletni strani piskotki.net.