Opozarjamo vas na nekaj izjemno pomembnih hranilnih snovi, ki jih naše telo potrebuje veliko. To pa pomeni, da moramo živil, ki te snovi vsebujejo, redno uživati v zadostnih količinah in ne le občasno, ko nas zapeče vest.
Kalij
Kalij je ključnega pomena za delovanje celic, tkiv in organov. Med drugim pomaga uravnavati visok krvni tlak in blaži bolečine v mišicah po vadbi, potrebujemo pa ga razmeroma veliko – priporočena dnevna količina je 4.700 mg. To količino dosežemo le, če uživamo dovolj zelenjave in sadja, kot so brokoli, melone, banane (!), buče itd., ki so bogati viri kalija.
Magnezij
Telo magnezij potrebuje pri skoraj vseh svojih opravilih. Čeprav se vsi zavedamo njegovega pomena, ga mnogi zaužijemo premalo. Dobri viri magnezija so v prvi vrsti oreščki, kot so mandeljni in indijski oreščki. Bogati z magnezijem pa so tudi semena in polnozrnata žita, zelene zelenjave (špinača, ohrovt, kreša itd.) in stročnice.
Jod
Ker so bile bolezni ščitnice kot posledica pomanjkanja joda tako zelo razširjene, so leta 1920 v ZDA, nato pa tudi v Evropi, jedilni soli začeli dodajati jod. Danes pa zdravniki na Zahodu zopet opažajo znake pomanjkanja te pomembne mineralne snovi, razlog za to pa vidijo v spremembah v prehrani. Mnogi ljudje tako raje, kot po jodirani, posegajo po naravni morski soli. Poleg tega se vedno več ljudi odpoveduje mlečnim izdelkom, ki so bili sicer eden glavnih virov joda (umetno ga dodajajo kravji krmi). Bogati viri joda so denimo morski sadeži in ribe, jajca in mlečni izdelki ter živila, obogatena z jodom. Slednja so rešitev za tiste, ki ne uživajo živil živalskega izvora.
Vitamin D
Dolgo smo ta vitamin poznali le zaradi njegovega pomena za močne kosti. No, danes znanstveniki ugotavljajo, da pomanjkanje vitamina D močno povečuje verjetnost za razvoj katerekoli bolezni. In čeprav je najbolj enostaven in zanesljiv vir vitamina D izpostavljanje soncu, je zaradi škodljivosti UV sevanja slednje bolje omejiti in vitamin D uživati s hrano. Mastne ribe, rumenjak, jetra, jetrno olje itd. so narni viri tega vitamina. Mnoga živila so obogatena z vitaminom D, česar bodo veseli tisti, ki jim prej omenjena živila ne dišijo najbolj. Ste vedeli, da se v povsem običajnih gobah (denimo v šampinjonih), če jih postavimo za 15-30 minut na sonce, tvori velika količina vitamina D?