Današnje šole razvijajo predvsem teoretično inteligentnost, drugih vrst inteligentnosti pa ne upoštevajo kaj prida. Inteligenčni testi (testi IQ) kažejo le določeno vrsto inteligentnosti, predvsem prostorske in besedne sposobnosti, zanemari pa cel spekter drugih vrst inteligentnosti.
Če torej vašemu otroku ne gre v šoli ali se je slabo odrezal in testu inteligentnosti, še ne pomeni, da ni inteligenten, ampak preprosto, da je bolj razvil neko drugo vrsto inteligentnosti. Poleg teoretične inteligentnosti, ki jo podpirajo in razvijajo sodobne šole, poznamo še telesno, praktično, čustveno, intuitivno, ustvarjalno in umetniško inteligentnost.
Otroci s prevladujočo teoretično inteligentnostjo so pridni v šoli
Otroci, ki imajo visoko teoretično inteligentnost, radi hodijo v šolo, znajo sedeti pri miru in se naučiti snov. Teoretično inteligentnost spodbudi branje, pisanje in poslušanje predavanj. V šoli se naučimo misliti, razčleniti, razumeti in najti vire, redko pa šola spodbuja tudi kreativnost. Če otroci s teoretično inteligentnostjo nimajo razvite tudi ustvarjalne inteligentnosti, bodo imeli težave z ustvarjalno uporabo znanja v življenju. Vsekakor je treba otroke z visoko teoretično inteligentnostjo spodbujati k učenju in študiju, saj jim to res leži.
Otroci s prevladujočo telesno inteligentnostjo so odlični športniki
Otroci s telesno inteligentnostjo imajo prirojene atletske zmožnost, videti so zdravi in lepo grajeni. Potrebujejo veliko gibanja in zdrave tekmovalnosti, od staršev pa pričakujejo spodbudo za športne aktivnosti. Treba jim je omogočiti redno vadbo, v kateri uživajo in kjer imajo priložnost, da izboljšajo svojo prirojeno inteligentnost. Zdrav športen duh in prijetna zunanjost jim pomagata tudi na drugih področjih življenja.
Otroci s prevladujočo praktično inteligentnostjo imajo radi koristne, uporabne podatke
Predavanja v šoli so otrokom s praktično inteligentnostjo dolgočasna, neuporabna in nekoristna z življenje. Ne želijo si zapomniti podatkov, ki nimajo uporabne vrednosti, živijo z obema nogama na tleh. Ti otroci imajo radi poskuse in priložnosti, da praktično preizkusijo svoje znanje. Dr. John Gray pravi, da tako inteligentnost pomagajo razvijati načrtovane dejavnosti, ki pa otroku puščajo še vedno dovolj svobode in samostojnosti.
Otroci s prevladujočo čustveno inteligentnostjo se znajo vživeti v druge
Čustvena inteligentnost otrokom omogoča, da ustvarijo in vzdržujejo zdrave odnose z drugimi, pozitiven odnos pa imajo tudi do samega sebe. Zlahka navežejo odnose, se povežejo z ljudmi in se vanje vživijo. Ti otroci znajo izraziti svoja čustva, misli in želje. Zmožnost empatije jim pomaga na vseh področjih življenja, čustvena inteligentnost pa je zelo pomembna tudi v poslovnem svetu. Starši jim morajo predvsem omogočiti socialne stike.
Otroci s prevladujočo intuitivno inteligentnostjo stvari enostavno „kar vedo“
Ti otroci znajo začutiti, kaj morajo znati, kateri podatki so pomembni – ni se jim treba poglabljati v podrobnosti. Podatki tako rekoč sami pridejo do njih, staršem ni treba skrbeti, kakšen bo uspeh otroka z intuitivno inteligentnostjo. Ti otroci že iz nekaj stavkov neke knjige lahko približno razumejo vsebino, če pa preberejo celo knjigo s praktičnimi napotki, jih bodo intuitivno upoštevali.
Če želimo spodbujati intuitivno inteligentnost pri otroku, mu omogočimo kvalitetne osebne stike.
Otroci s prevladujočo ustvarjalno inteligentnostjo znajo misliti drugače
Ustvarjalna inteligentnost prinaša bujno domišljijo; otrok ima namišljene prijatelje in ves čas si izmišlja svoje zgodbe. Za te otroke je zelo koristno, da jim beremo pravljice, saj se jim ob teh domišljija razcveti, obratno pa velja za gledanje televizije, ki to vrsto inteligentnosti povsem otopi. Če zanje preveč naredimo, ne razvijejo svoje domišljije, pravi dr. John Gray, ravno ta pa jim omogoča, da stvari vidijo v drugačni luči. Zaradi svoje izvirnosti so pogosto zelo uspešni, orjejo ledino in uspejo z lastnimi zamislimi.
Otroci s prevladujočo umetniško inteligentnostjo potrebujejo uveljavljene vzornike
Otroci, ki se zanimajo za katero od umetniških dejavnosti, kot so petje, muziciranje, risanje, pisanje, oblikovanje, dramsko igro ipd. potrebujejo podporo odraslih, ki že obvladajo svojo umetniško inteligentnost. Ti otroci so pogosto občutljivejši od drugih in potrebujejo še več spodbude in čustvene podpore. Starši jim morajo omogočiti, da svojo umetniško inteligentnost razvijejo ob pomoči odraslega vzornika v umetniški dejavnosti, ki jih zanima.
Kadar ima neki otrok eno od vrst inteligentnosti posebej izraženo, druge pogosto šepajo. Seveda je treba podpirati njihovo posebno nadarjenost, vendar pa jih je treba spodbujati, da razvijejo tudi druge vrste inteligentnosti. Ni treba, da izjemno lepi otroci zrastejo v plehke ljudi ali da so umetniki povsem nepraktični itd. Otrokom, ki so posebej obdarjeni z določeno vrsto inteligentnosti, je treba dati vedeti, da jih imamo radi tudi, če niso najboljši in da se jim torej ni treba bati neuspeha na področju, ki jim manj leži in, da je vredno razviti tudi druge vrste inteligentnosti.
Psihologi poudarjajo, da moramo pri vzgoji otrok upoštevati tudi, kdaj je bil otrok rojen, torej ali ima starejše oz. mlajše sorojence. Preverite, kako vzgajati otroke glede na vrstni red rojstev otrok!
Za vedno sveže ideje in nasvete se nam pridruži na Facebooku!