Klinika za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana se te dni spopada z velikim številom okuženih s klopnim meningoencefalitisom. Gneča je tako velika, da morajo bolniki na prostor v sobah čakati tudi na hodnikih. Ker gre za izjemno nevarno bolezen, ki je zdravniki ne morejo pozdraviti (blažijo lahko le simptome), se moramo pred okužbo še toliko bolj skrbno zaščititi.
Kje se skrivajo klopi?
Ker je letos v Sloveniji število klopov nadpovprečno veliko in je temu primerno velika tudi nevarnost ugrizov, je dobro vedeti, kje se klopi nahajajo in se proti njim primerno zaščititi. V okolju, kjer prežijo klopi, se nekateri gibljejo zaradi svojega poklica (gozdarji, lovci, ipd.), drugi pa se tam gibamo za rekreacijo in izletništvo. Klopi se nahajajo v gozdovih, predvsem v podrasti, grmovju vlažnih mešanih gozdov, na obrobju gozdov, v travi in včasih tudi na vrtu. Nikar pa ne mislite, da ste meščani pred njimi varni! Veliko jih je denimo tudi v Ljubljani, zato veljajo enaki varnostni ukrepi tudi za sprehod skozi Tivoli ali piknik na prijateljevem vrtu. Klopi postanejo aktivni takoj, ko se temperatura zraka malce poviša in tako največja možnost okužbe obstaja od februarja, pa celo do novembra (vir: pomurske-lekarne.si). Kadar pohajkujete po gozdu, ostanite na čisti poti in če je možno, ne zahajajte pretirano med drevesa ter grmičevje.
Oblecite dolga in svetla oblačila
Kadar se odpravljate v okolje, kjer prežijo klopi, izberite primerna oblačila, ki pokrivajo čim več kože. To pomeni dolge hlače in rokave, lahko tudi ruto. Oblačila naj bodo čimbolj svetle barve, da lahko klopa na njih takoj opazite.
Zatlačite hlačnice in majico
Eden izmed načinov, kako preprečiti klopom, da bi se priplazili pod vaša oblačila, je tudi ta, da se fino zatlačite. Hlačnice zatlačite v nogavice, majico oziroma pulover pa zatlačite za pas. Majhni klopi včasih lahko prilezejo v čevlje in se pritrdijo na nogavice, zato med slačenjem nujno vedno poglejte tudi svoja stopala in gležnje, da se v njih morda ne skrivajo mali nadležneži. Ne morete vedno čutiti njihovega ugriza in radi se skrijejo, kjer le imajo priložnost.
Nujno uporabite repelent
Preden se odpravite v naravo, uporabite repelent, ki z vonjem odganja klope. Ti so na voljo večinoma v obliki spreja, ki ga lahko nanesete tudi na obleko. Ne pozabite, da repelent učinkuje le določen čas in ga je potrebno po nekaj urah ponovno nanesti.
Cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu
Proti klopnemu meningoencefalitisu (KME) se lahko tudi cepimo, kar bi bil najbolj učinkovit način zavarovanja pred to boleznijo. To cepljenje zahteva tri odmerke. Prva dva sta opravljena v roku enega meseca, tretji odmerek pa pride na vrsto po nekaj letih. Kasneje je treba zaščito poživljati z dodatnimi odmerki, ki si sledijo v razmaku petih let. Cepljenje proti KME je plačljivo. Proti lymski boreliozi v Evropi primernega cepiva zaenkrat še ni, poznajo pa ga v ZDA. Tamkajšnje cepivo naj bi bilo primerno samo za tamkajšnje razmere.
Ko pridete domov, se natančno preglejte.
Četudi ste uporabili vse naštete oblike preventive, se po vsakem sprehodu po naravi vseeno v celoti preglejte. Pri tem ne pozabite na predel pazduh, okoli ušes in preglejte tudi svoje lasišče. V bistvu svoje telo preglejte na vsakem predelu, kamor bi se lahko zavlekel klop. Pri tem bodite pozorni na materina znamenja, saj ste ravno zaradi podobnosti med njimi morda spregledali klopa.
Pred klopi zaščitite tudi svoje ljubljenčke
Za nekaj evrov lahko pred klopi zaščitite tudi svoje ljubljenčke, in sicer tako da pri veterinarju povprašate za ampulo, ki odganja klope ter bolhe. Ampula deluje približno en mesec, je pa zagotovo zelo dobra izbira in vam prihrani nadležno odstranjevanje debelih klopov z igrivih zvestih prijateljev.
Kako odstraniti klopa?
V primeru, da kljub vsemu na sebi zagledate klopa, ga vselej pravilno odstranite. Odstranjevanje klopov namreč ni naloga zdravstvene službe in se tudi ne šteje kot nujen problem, razen v izjemoma, kadar ugriz sproži nepojasnjeno reakcijo. Klopa je potrebno prijeti s pinceto tesno ob koži in ga previdno izvleči, da se ne zatrga. Če glava klopa ostane v koži, lahko povzroči ognojitev. Vrtenje klopa v nasprotni smeri urinega kazalca in masiranje z oljem sta uspešna le, kadar je klop prisesan le kratek čas in ni globoko v koži.