Manj in bolj priporočljive vrste rib
Ribe so bogate z omega 3 maščobnimi kislinami, ki znižujejo krvni tlak ter nivo holesterola, ter vitaminom D, ki med drugim upočasnjuje staranje. Vendar pa vse vrste rib vsebujejo tudi določeno količino živega srebra. Večina odraslih ljudi ga prebavi brez problema, na spletnih straneh Zavoda za zdravstveno zavarovanje Celje pa opozarjajo, da je prevelika količina zaužitega živega srebra lahko nevarna za otroke mlajše od šestih let (še posebej za mlajše od treh let), doječe matere in nosečnice, pri katerih obstaja povečana verjetnost za poškodbe plodu.
Vrste rib z veliko količino živega srebra so naslednje: morski pes, mečarica, skuša ter tunina. Omenjenim ljudem se priporoča, da tedensko zaužijejo največ dve konzervi teh vrst rib, preostalim pa tunine ni potrebno omejevati.
Nekoliko več živega srebra vsebuje tudi ostriž, najmanj pa naslednja morska hrana: oslič, lignji, školjke, sladkovodna postrv, rečni rak, pravi som, mediteranske sardele itd. Najbolj zdrave so majhne vrste rib, ki so na dnu prehranjevalne verige in zaužijejo manj težkih kovin kot velike ribe, npr. morski pes, ki s tem, ko poje veliko manjših rib, zaužije tudi njihovo prehrano.
Najbolj zdrave vrste rib
Količina živega srebra pa ni edino merilo za določanje najbolj priporočljivih vrst rib, temveč moramo pri sestavljanju seznama upoštevati tudi druge lastnosti.
Magistra Jožica Mesarič, profesorica zdravstvene vzgoje, nam je zaupala: ‘Najbolj zdrave ribe so sardine, sardele, modre ribe, tune ter losos.’
Losos
Ena najbolj zdravih vrst rib vsebuje veliko vitamina D (pripomore k vsrkavanju kalcija v kosti), vitamina A (krepi imunski sistem, vpliva na zdravo kožo in sluznico, krepi vid, preprečuje slabokrvnost itd.), ter vitamina B ( preprečevanje raka, migrene, alergij itd).
Losos je bogat tudi z maščobami omega 3 ter minerali: cinkom, selenom, kateri deluje tudi kot antioksidant, kalcijem in železom. Izogibali pa naj bi se lososom vzgojenim na farmah, saj obstaja verjetnost, da so se gibali v okuženi vodi.
Sardine in sardele
Od vseh vrst rib so prav sardine in konzervirane sardele tiste, ki vsebujejo največ vitamina D, kateri krepi zobe in kosti ter imunski sistem, v njih pa najdemo tudi veliko omega 3 maščobnih kislin.
Sardine vsebujejo vitamine B12, B6, kalcij in fosfor (ki uravnava hormone, skrbi za zdrave kosti, uravnava prebavo, tvori beljakovine itd).
Modre ribe
Poznamo drobne in velike modre ribe, pri čemer med prve, poleg sardin, štejemo tudi sardelice, skušo, slanik itd. med velike pa tuna, mečarico, romb in druge.
Modre ribe so v primerjavi z belimi ribami, kamor spadajo orada, brancin, kovač itd., bolj zdrave vrste rib ter vsebujejo več omega 3 maščob.
Vsa morska hrana ni zdrava
Vse vrste rib in morske zdrave niso zdrave, veliko pa je odvisno tudi od priprave, saj denimo cvrtje doda škodljive maščobe in odvzame minerale ter je bolj kalorično.
Magistra Jožica Mesarič pa opozarja: ‘ Pomembno se mi zdi tudi to, da je mnenje, da je vse kar je iz morja zdravo, zmotno, kar velja npr. pri glavonožcih (kalamari, hobotnice,..) ker imajo visok delež nasičenih maščobnih kislin.’