Kaj je karies?
Zobni karies, bolje poznan kot zobna gniloba, je posledica delovanja kislin, ki jih tvorijo bakterije v ustih. Dolgotrajnejša izguba mineralov (kalcij in fosfat) privede do luknjic na sklenini, ki lahko postajajo vse večje in vse bolj škodljive. Karies je pri odraslih pogost na površinah, kjer prihaja do ugriza, predeli med zobmi ali okoli zalivk (plomb). Kadar se karies pojavi pod zalivko, je možno, da ga zobozdravnik spregleda, razkrije pa ga rentgensko slikanje zob.
Kako preprečiti nastanek kariesa?
- Uporabljaj zobno pasto, ki vsebuje fluorid. Ta bo zobni sklenini nudil zaščito in pomagal preprečevati izgubo ključnih mineralov.
- Pri ščetkanju ne izpusti nobenega zoba.
- Redno uporabljaj zobno nitko ali druge pripomočke za čiščenje prostora med zobmi, saj se ostanki hrane prav tam skrijejo najraje. V ustno higieno lahko vključiš tudi ustno vodico, ki pa ne nadomešča potrebe po vsakodnevnem ščetkanju.
- Učinkovitost umivanja zob lahko preveriš s posebno (rdeče roza) tabletko, ki ob uporabi pokaže mesta, na katerih obloge niso bile odstranjene.
- Skušaj spremeniti svojo prehrano in zmanjšati vnos sladkorja.
- Vsaj enkrat na leto pojdi na zobozdravniški pregled. Če je karies odkrit v zgodnji fazi, se boš izognila večjim zobozdravniškim posegom, ki so lahko zelo mučni tako za tebe kot tudi za tvojo denarnico.
Tudi suha usta lahko povzročijo karies
Kadar tok sline, katere naloga je odplakovanje kislin in oskrba zob z minerali, ni zadosten, lahko zobje začnejo gniti in se hitreje obrabljati. Tok sline lahko zmanjša tudi kajenje, kofein in nekatera zdravila ter bolezni. V primeru stalnega občutka suhih ust se je dobro pogovoriti s svojim zobozdravnikom.