Čeprav gre za enega izmed dobrodošlih pomočnikov pri raznovrstnih težavah, pa te Ženska.si opozarja, da je ricinusovo olje primerno predvsem za zunanjo uporabo. Zaužitje večjih količin olja namreč lahko vodi do prebavnih težav, krčev in bruhanja.
Lajša bolečine
Ricinusovo olje, ki ga pridobivajo iz semen rastline ricinus, so uporabljali že stari Egipčani, ki so ga poimenovali kar Kristusova dlan, saj ima številne zdravilne učinkovine. Te izvirajo iz sestavin semen, ki vsebujejo kar 40-60 odstotkov ricinusovega olja, katero je bogato z maščobami trigliceridi. Med drugim je olje ricinusa, ki uspeva predvsem v Afriki ter Indiji, uporabno tudi kot blažilec bolečin, saj ga priporočajo celo fitnes trenerji, ki ga svetujejo kot pripomoček pri lajšanju bolečin v sklepih.
Če ga želiš preizkusiti, toplo olje, ki pa ne sme biti prevroče, nakapaj v flanelasto krpo, tako da je ta vlažna, ne pa povsem mokra. Krpo ovij okoli bolečega predela in nato omot zavij v plastičen ovoj, vse skupaj pa zamotaj še v brisačo, kar bo pospešilo vpijanje olja in njegovih zdravilnih sestavin.
Na vrh nato položi steklenico vroče vode, ter pusti delovati približno dve uri. Po tem času obkladek odstrani in prizadeti predel umij z vodo. Podobno lahko ricinusovo olje uporabiš za blaženje bolečin v hrbtenici, koristen pa je tudi pri blaženju simptomov artritisa, pri čemer se ga vmasira v sklepe in mišice. Z obkladki iz ricinusovega olja lahko zmanjšaš tudi menstrualne bolečine in glavobol.
Proti zapeki in tumorjem
Ricinusovo olje se uporablja tudi v nekaterih zdravilih za rakava obolenja, saj so nekateri testi pokazali, da neverjetno zmanjša velikost tumorjev. Razlog naj bi bil v tem, da olje iz telesa povleče strupene snovi in jih veže nase.
Ena redkih oralnih uporab ricinusovega olja pa je za uživanje v primeru zapeke, vendar pod strogim zdravniškim nadzorom.
Zdravljenje sprememb na koži
Ricinusovo olje je pogosta sestavina številnih kozmetičnih izdelkov, saj učinkovito čisti mastno kožo, poleg tega pa deluje protivnetno in zato odpravlja akne, zdravi manjše ureznine, blaži opekline ter preprečuje nastanek ekcemov, alergijske kožne bolezni.
Olje, bodisi kot sestavina v kremi za obraz ali pa visoko prečiščeno, kakršno lahko kupiš v lekarni, zmanjšuje tudi gubice in odpravlja podočnjake. Olje namreč spodbuja nastanek kolagena, zaradi katerega je koža videti napeta in mladostna. Ricinusovo olje lahko uporabljaš kot mazilo, ki si ga vsak dan z vatko naneseš na obraz, vsebujejo pa ga tudi številna mila, dekorativna kozmetika ter losijoni za telo.
Nega las in trepalnic
Izkazalo se je, da ricinusovo olje blagodejno vpliva na krepitev in rast las, trepalnic ter obrvi. Če ga želiš preizkusiti v ta namen, ga dnevno nanašaj na trepalnice, katere naj bi se po nekaj tednih okrepile in zrasle. Pri negi las ga lahko uporabljaš samostojno ali v kombinaciji z drugimi negovalnimi izdelki, pri čemer ricinusovo olje uporabi za masažo lasišča.
Majhno količino olja nanesi na lasišče, nato lase zavij v plastično kapo in pusti delovati vsaj 15-20 minut, ter nato umij lase s šamponom. Za vidnejše rezultate lepotno kuro ponovi enkrat tedensko in vztrajaj vsaj 6-8 tednov.
Ricinusovo olje pospeši porodne popadke?
Eno izmed starodavnih prepričanj je, da je ricinusovo olje koristno pri pospešitvi poroda, vendar pa to le delno drži.
Po zaužitju se namreč lahko pojavijo močni krči in driska, kar lahko vodi do krčenja maternice ter posledično do porodnih popadkov. Dandanes večina ginekologov takšno uporabo odsvetuje.
Spremljaj nas na naši Facebook strani in ne zamudi najboljših objav!