Lahki (light) prehrambeni izdelki so ponavadi dražji, a nič bolj zdravi
Izdelki, ki se oglašujejo kot lažja različica, so ponavadi nekoliko dražji od standardnih izdelkov in so med potrošniki vedno bolj priljubljeni, saj naj bi prispevali k bolj zdravemu in kvalitetnemu prehranjevanju. Vendar pa so ameriški raziskovalci na podlagi analize najpogostejših izdelkov na policah ugotovili, da ti kljub imenu light vsebujejo veliko več maščob in kalorij kot sorodni običajni izdelki.
Oznaka lahek (light) je pogosto zavajajoča
V svojo analizo so zajeli lahke čipse, solatne prelive, piškote, žitarice, jogurte in pijače, ki naj bi veljale za nizkokalorične. Živilski strokovnjaki so izdelke primerjali in ugotovili, da imajo tisti izdelki, ki niso oglaševani kot dietni, včasih veliko manj kalorij kot izdelki sorodne blagovne znamke, ki so oglaševani kot lahki.
Proizvajalci za merilo zmanjšane količine kalorij uporabljajo zgolj svoje izdelke
Po evropskih standardih se lahko beseda “lahek (light)” uporablja le za oglaševanje prehrambenih izdelkov, pri katerih je količina kalorij, maščob, sladkorjev ali soli zmanjšana za vsaj 30 odstotkov. Vendar pa pri tem pogosto prihaja do anomalij prav zaradi tega, ker proizvajalci za merilo uporabljajo zgolj svoje lastne izdelke, ne pa izdelke podobnih proizvodov svojih konkurentov. Lahki izdelki lahko torej še vedno vsebujejo veliko maščob in sladkorjev, vendar so še vedno označeni kot lahki, preprosto zato, ker je raven le-teh nižja kot pri običajni različici istega izdelka.
Tudi na pomenljive napise na izdelkih se torej ni pametno zanašati, zato je še najbolje, da ob nakupu preverite povprečno hranilno vrednost vsakega izdelka in se o tem, kateri je light in kateri ne, prepričate same.