Snov, ki uničuje bakterije, zaradi katerih hrana začne razpadati
Sendviči, že pripravljene jedi ter hitra hrana so postali pomemben del našega vsakodnevnega jedilnika, z njimi pa se povečuje tudi nevarnost zastrupitve s pokvarjeno hrano. Znanstveniki so odkrili konzervans bisin, ki uničuje bakterije, zaradih katerih meso, ribe, jajca in mlečni izdelki začnejo razpadati. Ta namreč preprečuje rast smrtonosnih bakterij, vključno z E. coli in salmonelo, poleg tega pa bi rok uporabe hrani podaljšal za nekaj let.
Odkritje je namenjeno zmanjšanju ogromne količine odpadne hrane
Odkritje konzervansa bi lahko pomenilo revolucijo v načinu nakupovanja, poleg tega pa bi zmanjšalo ogromne količine odpadne hrane, ki jih države vsakoletno proizvedejo. Bisin bi namreč podaljšal življenjsko dobo hrani, ki ima strogo določen datum uporabnosti, vključno z morskimi sadeži, siri in hrano v pločevinkah. V nekaterih primerih bi se lahko rok trajanja podaljšal tudi za nekaj let, poleg tega pa obstaja možnost, da izdelkov ne bi bilo potrebno shranjevati v hladilniku, so potrdili raziskovalci iz Minnesote.
Pri bisinu ne gre za kemično temveč povsem naravno sestavino
Dr. Dan O’Sullivan, irski mikrobiolog, je sestavino odkril po nesreči, pri preučevanju bakterije, ki jo najdemo v človeškem črevesju. “Zdi se, da je naše odkritje veliko boljše od prejšnjih odkritij, saj z njim ne ogrožamo kakovosti hrane. Mi ne dodajamo kemičnih, temveč povsem naravne sestavine.” Te pa ne bodo mogle preprečiti gnitja sadja in zelenjave, saj se le-to razgrajuje na drugačen način.
Znanstveniki, ki so snov odkrili, že sodelujejo s proizvajalci hrane, prvi izdelki, ki bi snov bisin vsebovali, pa se na trgu pričakujejo nekje v roku treh let.