Sivka je prečudovitih barv, omamnega in predvsem pomirjajočega vonja, poleg tega pa ima tudi številne zdravilne lastnosti. Sicer lahko laiku vsi šopki sivke izgledajo povsem enako, vendar pa obstaja preko 50 različnih vrst te zdravilne rastline.
V preteklosti so jo uporabljali za zdravilne kopeli
Njeno ime izvira iz latinskega glagola lavare (kar pomeni prati), saj se je v preteklosti uporabljala predvsem za zdravilne kopeli. Zanimivo je, da čeprav izhaja iz grških otokov, se danes sivka uspešno goji na skrajnem severu Evrope. Ne samo v Angliji, temveč tudi v skandinavskih državah. Najbolj znana polja sivke pa se nahajajo na visokih planotah Provanse.
Sivka uspešno zmanjšuje živčno napetost in človeka pomirja
Različne raziskave so pokazale, da je sivka uspešna pri zmanjševanju živčne napetosti, oz. kortizola, ki je hormon stresa, ter se priporoča ljudem, ki imajo težave z nespečnostjo. Vdihovanje pomirjujočega vonja pred odhodom v posteljo ti bo namreč pomagal lažje zaspati.
Uporablja se tudi za zdravljenje različnih kožnih bolezni in dihalnih težav
Poleg tega se sivka uporablja tudi za zdravljenje različnih kožnih bolezni kot so akne, dermatitis, psoriaza in ekcem. Pomaga tudi pri dihalnih težavah, ki jih povzročajo bronhitis, astma in vneto grlo. Z vdihavanjem zdravilnih sivkinih hlapov (dodajanje eteričnega olja prave sivke v vrelo vodo) se tradicionalno zdravijo tudi glavoboli, migrene in depresija. V obliki čaja pa sivka učinkovito reši prebavne težave.