Kaj je namen projekta Rad jem ribe?
Gre za obsežen projekt, ki ga je 15. februarja 2012 pričelo Ministrstvo za okolje, gospodarstvo in prostor in bo trajal vse do 15. septembra. Pojasnili so nam, da akcija poteka v sklopu programa Operativnega programa za razvoj ribištva, ki poteka med leti 2007-2013.
Na vprašanje, kakšen je cilj in pomen tega projekta, so nam odgovorili s pojasnilom: “Osnovni cilj akcije je izboljšati prepoznavnost ribiških in ribogojskih proizvodov lokalnega izvora oziroma proizvodnje, povečati porabo ribiških in ribogojskih proizvodov na prebivalca ter izboljšati ponudbo ribiških in ribogojskih proizvodov.”
Da bi akcija, s katero želijo Slovence spodbuditi, da bi si pogosteje pripravili ribe, ki veljajo za bogat vir joda, vitamina B12 in železa, čim bolj uspela, so uporabili več strategij. Projekt promovirajo s pomočjo reklamnih panojev, radijske reklame, video oglasa, v katerem nastopata priljubljena TV kuharja, Luka Novak in Valentina Smej Novak ter spletne strani RadJemRibe.si. Na njej najdete številne okusne recepte za ribje jedi, ponujajo pa tudi koristne nasvete. Na strani lahko tako preberete, da se ribje meso hitro pokvari, zato je potrebno paziti, da se kupi sveže, ter se seznanite z dejstvom, da so ribe veliko bolj zdrave od drugih sladkovodnih in morskih sadežev, ki vsebujejo veliko več holesterola.
Zakaj so se lotili takšne akcije?
Ministrstvo pojasnjuje, da statistika kaže na to, da Slovenci pojemo zelo malo rib: “Glede na to, da v preteklosti generičnih kampanj ribiškega sektorja ni bilo ter da je v Sloveniji poraba rib na prebivalca na letni ravni trikrat manjša od evropskega povprečja, menimo, da je takšna kampanja ribiških in ribogojskih proizvodov potrebna,” so obrazložili.
So v projekt res vložili kar 700 tisoč evrov?
Zanimalo nas je tudi, ali so v projekt res vložili kar 700 tisoč evrov. Obrazložili so nam, da se projekt financira iz Evropskega sklada za ribištvo (razmerje sofinanciranja pa je: EU 75 %, RS 25 % finančnih sredstev). Čeprav nam iz Ministrstva za okolje, gospodarstvo in prostor glede očitkov o zapravljivosti za akcijo niso odgovorili neposredno, pa so nam poslali finančni načrt nekaterih drugih programov, ki se prav tako izvajajo v sklopu programa promocije EU.
Takšni programi so med drugim še: dvoletni program Mleko krepi, triletni program BIO UŽITEK, pred kratkim pa je GIZ Mlekarstva Slovenije začel še z izvajanjem novega triletnega programa promocije mleka in mlečnih izdelkov na tretjih trgih (BIH in Makedonija).
Je bil pa zato bolj jasen poslanec SD Dejan Židan, ki je za Reporter.si razkril, da je projekt Rad jem ribe del skupne ribiške politike EU, za katero imajo na razpolago 28,8 milijonov evrov, od tega mora Slovenija prispevati 7,2 milijonov, ostalo pa EU. Potrdil je tudi, da so v projekt Rad jem ribe vložili 690 tisoč evrov, nikomur, niti nam, pa ni obrazložil, kako gledajo na kritike, češ, da je takšen finančni vložek pretiran.
Kakšna je vloga zakoncev Novak v TV oglasu?
V televizijskem oglasu in na panojih Rad jem ribe se pojavljata priljubljena TV kuharja in avtorja uspešnih kulinaričnih knjig, zakonca Novak. Valentino Smej Novak smo povprašali, zakaj sta se odločila za sodelovanje: “Ko so naju že pred dobrim letom in pol vprašali, ali bi želela sodelovati pri ozaveščevalni akciji, ki pospešuje uživanje domačih rib, sva z veseljem pristala, saj sva presodila, da je to v duhu najinega prizadevanja z oddajo, ki je bila takrat v polnem zagonu: spodbujanje zdravih prehranskih navad in podpora ogroženi kmetijski panogi.”
Dejala je tudi: “Sodelovala sva zgolj kot del komunikacijsko-vizualne rešitve na povabilo agencije Luna, seveda pa naju je sodelovanje v taki kampanji spodbudilo, da je bilo več oddaj v nizu Ljubezen skozi želodec namenjenih ribam (Soča, Ribe …). Še bolj se poudarja pomen rib v prehrani, veliko sva jih uvrstila tako v jedilnike kot tudi v knjige iz serije Ljubezen skozi želodec.” Na koncu nam je Valentina zaupala še, da so trenutno najbolj ‘trendne’ in zelo okusne ribe ciplji.