Repelenti proti komarjem, ki jih lahko kupimo v trgovinah in drogerijah, imajo vprašljiv učinek, poleg tega pa nanašanje tovrstnih sredstev na kožo ni nujno povsem varno. Sredstva za odganjanje komarjev in ostalih insektov so lahko namreč precej agresivna, zato se moramo vprašati, ali smo pripravljeni tvegati zdravje naše kože za preprečitev nekaj komarjih pikov. A kot vedno obstaja proti komarjim pikom tudi alternativa v naravi.
Naravni načini za odganjanje komarjev
Komarje privlači predvsem telesni vonj ljudi, zato ga moramo za preprečevanje komarjih pikov čim bolj prekriti. Pri tem nam lahko pomagajo:
– Česen: Kot dobro vemo, ima česen zelo močan vonj, ki ga komarji ne marajo. Učinkovit je, če ga jemo, ali pa če se z njim namažemo po koži – kar pa zna odgnati tudi kakšnega človeka.
– Zelišča: Za odganjanje komarjev si lahko pomagamo tudi z zelišči. Liste mete, timijana ali bazilike zalijemo z vrelo vodo, poparek pa ohladimo in shranimo v stekleničko z razpršilom ter ga nato uporabljamo namesto repelenta.
– Začimbe: Močno začinjena hrana je prav tako izvrsten naravni način za odganjanje komarjev. V državah s tropskim podnebjem med drugim tudi zaradi tega jedo tako močno začinjeno hrano. Če tvoje brbončice prenesejo pikantno hrano, jo torej kar pogumno začini s čilijem.
– Eterična olja: Proti komarjem naj bi bila izjemno učinkovita eterična olja čajevca, cedre, evkaliptusa ali cimeta. Z njimi lahko odišavimo prostor ali pa jih nanesemo neposredno na kožo – pred tem jih razredčimo z nekaj vode.
– Limona, citronka, limonina trava: Tudi kisel vonj citrusov odganja komarje, pri čemer velja isto, kot pri eteričnih oljih – z vonjem citrusov lahko odišaviš prostor, ali pa sebe.
– Ognjič in rožmarin: Če na vrtu ali v cvetličnih lončkih v stanovanju posadiš ognjič ali rožmarin, bodo komarji ostali daleč stran.
Naravni načini za blaženje komarjih pikov
– Led: Za blaženje vnetja – kar komarji pik je, srbečice in morebitne otekline pomaga ledeni obkladek.
– Vročina: Po drugi strani pa je za blaženje komarjega pika izredno učinkovita vročina, saj iz pika izvleče histamin. Komarji pik polij z vročim voskom, ali pa nanj položi žlico, ki si jo prej nekaj časa držala pod vročo vodo – le pazi, da ne bo prevroča, da ne bi namesto pika dobila opekline.
– Aloe vera: Čudežni zdravilni učinki aloe vere so koristni tudi pri odpravljanju neželenih posledic komarjega pika. Uporabiš lahko rastlino samo, ali pa gel.
– Bananin olupek: Z notranjostjo bananinega olupka namaži komarji pik in kmalu bo bolje. Zdravilo bo še bolj učinkovito, če boš olupek hranila v zamrzovalniku.
– Česen in limona: Ti dve živili nista dobri le za odganjanje komarjev, temveč tudi za blaženje komarjih pikov. Ker sta tako česen kot limona naravna antibiotika, je zelo učinkovito, če z njima namažemo komarji pik.
Še ena poletna nadloga pa so zagotovo sončne opekline – včasih se še tako trudimo in mažemo s kremami za sončenje, pa nas vseeno opeče. Preveri, kako pravilno negovati sončne opekline.
Postani prijateljica Ženske.si na Facebooku in najbolj zanimivi nasveti ti nikoli več ne bodo ušli!