Osebe z narcistično osebnostno strukturo so tako moški kot ženske. Doživljajo pretirani občutek lastne pomembnosti in imajo izjemno močno potrebo po občudovanju in ljubezni. Svoje videnje odnosov in sveta imajo za edine pravilne in možne. Izjemno so občutljivi na bilo kakšno kritiko, saj so v resnici opremljeni s slabo samopodobo, ki pa se skriva za zunanjo fasado samozaupanja. Ne zmorejo vzpostavljati zdravih odnosov z drugimi osebami in se posledično počutijo osamljene, ne prenesejo zavrnitve, zahtevajo pa potrditve, občudovanje in občutek sprejetosti. Nič ni tako, kot se zdi!
Poglejmo kako se oblikuje patološki partnerski odnos z osebo, ki je narcistična. Ko gre vse prehitro in preveč intenzivno. Ko zanikaš vse znake in signale, da nekaj le ni čisto tako kot on zatrjuje, da je. Ko se voziš z njim v vlakcu smrti in upaš, da se bo dobro končalo.
Tole je nekaj znakov, da ste v zvezi s narcistično osebo:
- Bombandiranje z ljubeznijo. To je manipulativna taktika, ko vas partner neprestano zasipa s pozornostjo in občudovanjem, to pa dela zato, da pridobi nadzor nad hitrim razvojem zveze, saj mu zelo veliko pomeni zavedanje, da mu pripadate in da ga občudujete, ko je tako ljubeč in poln ljubečih presenečenj.
- »Midva sva unikatno povezana in imava posebno ljubečo zvezo«. To je preračunljivo pihanje na dušo zaljubljene ženske, ki vidi v tej fazi zgolj najbolj veličastne plati partnerjevega značaja. Namen je, da jo izolira in jo tako ‘pripravi’ na to, da bo lažje sprejela bodoče zlorabljajoče vedenje partnerja. Ona mu kar naprej izkazuje, da mu oprošča za drobne napakice. To je v tej fazi, še na začetku oblikovanja podrejanja narcističnemu partnerju.
- Ignoriranje tihih signalov, ki kažejo, da vendarle nekaj ni čisto v redu z njegovim odnosom. Zaljubljena ženska ima močno empatijo, čuti bolečino in strahove svojega dragega, a jih ne zmore ovrednotiti, zato signale zanika in si jih interpretira kot njegovo zaljubljeno zmedenost. Napaka!
- Patološki lažnivec. Kar naprej spreminja resnico in laže zato, da njegova interpretacija resnice služi njegovim potrebam. Če ga ona ulovi v teh lažeh, jo še bolj ovije s pozornostjo in izjavami ljubezni, da še sama podvomi in se sramuje, kako je lahko tako slabo mislila o njemu. Pride celo do tega, da ga niti ne vpraša več, saj se počuti krivo, da dvomi o njegovih namerah, četudi v sebi nekako ve, da to pač ni v redu. Ljubi ga, razložil nam je, da je prav ona ne nazadnje njegova duša dvojčica in da se je spremenil zaradi nas.
- Sesalec. To je tista naprava, s katero strašimo po stanovanju, ko sesamo prah. Tako jo tudi on posesa v svoje narcistično močvirje, kjer je seveda vedno on prvi in najboljši, s tem da še bolj krepi svoje neprimerno vedenje, a njej prikaže, da je ona v zmoti, da je res malce čudna in pikolovska.
- Normaliziranje stanja. Je manipulativna taktika, s katero partner razvrednoti svojo partnerko in jo pripravi, da sprejme in pristane na nekaj, kar je v nasprotju z zakonom, socialnimi normami in se potrudi, da izniči njen lastni kodeks vedenja (kaj je prav in kaj ni). To se zgodi zelo po tihem in počasi, ženska se podzavestno vda in sprejme vlogo njegovega občinstva, saj je on sebi najbolj pomemben.
- Narcistični partner ima močno potrebo po tem, da ima vso možno pozornost in občudovanje drugih, s tem si seveda krepi lažni občutek superiornosti. Žrtev za vse krivi sebe, saj je popolnoma izčrpana od neprestanih zahtev po pozornosti s strani partnerja in njegovih manipulativnih obsodb ali napadov v smislu »ali ne zmoreš tega sama« ali pa »ti si pa res ena sama zmeda«.
- Zloraba okolja. Zgodi se zelo potihoma, da sprva še žrtev ne opazi slabega ravnanja, a ko ga, je že prepozno. Zavita je v nitke obsojanja, predsodkov, strahu in zastraševanja, vse to pa tvori strupeno atmosfero, v kateri je čustvena in psihična zloraba stalnica. Ne pomagajo jok, moledovanja in zahteve do njega, ki nikoli ne udari fizično, a močno udarja z zlorabo zaupanja, pristnosti in naše ljubezni ter privrženosti njemu, ki ji je obljubljal nebesa na zemlji. Prizemljitev in bolečina ob spoznanju, da je zgolj orodje in lutka v njegovih rokah na njegovem odru poveličevanja sebe, je močna in razdiralna. In potem se dogaja, da jo on nadere in žali, nato se zlomi in joka, da ni hotel, da jo ljubi in da ne bo nikoli več tako nesramen in nasilen. Kar seveda prekrši že v roku nekaj dni. A mu verjame. In ko se ona pogleda v ogledalo, ne prepozna več ženske, ki z ogledala strmi v njo. Je že kar močna stopnja razkroja lastne osebnosti in samozaničevanja, ki ji ga je uspel on vsaditi.
- Mentalna zloraba vključuje pranje možganov ali prepričevanje mentalno zdrave osebe, da je njeno razumevanje realnosti napačno, žrtev začne dvomiti v lasten spomin, doživljanje in v svoj zdrav um. On ne dovoli izhodov in druženja s prijateljicami, če pa že, jo nato nenehno zaslišuje s kom si bila, kako si našla kontakt, ali si me prevarala, kaj meniš o varanju, zakaj enostavno ne poveš resnice in podobne verbalne napade, ki vodijo v to, da se želi izogniti njegovemu psihičnemu nasilju in se sama odreče druženju z njej dragimi ljudmi. No, sedaj mu je prepuščena na milost in nemilost, saj je ostal edini. Njena socialna mreža se postopoma razgradi, kar je tudi njegov namen.
- Projekcija. Je psihološki obrambni mehanizem, ko oseba projicira v drugo osebo tisto, kar si sama ne prizna ali je močno obremenjujoče. Primer je, da žrtev obtožimo, da vara, četudi v resnici vara napadalec oziroma tisti, ki vas obtoži.
- Pasivna agresivnost je najljubše orožje narcistične osebe, saj to predstavlja čustveno zlorabo za žrtev, do katere izkazuje neodobravanje, nezadovoljstvo in obsojanje skozi neverbalno izražanje in ignorantsko tišino. Zgolj strmi v tebe in ne reče nič. Noro boleče!
Povzetek:
Narcistična osebnost uporablja doziranje ljubezni v začetnih fazah, žrtev zanika njegova zlorabljajoča dejanja, četudi obstajajo dokazi, žrtev napelje na umirjenost s sladkimi obljubami in pozornostjo in enkrat, ko je ujeta, napadalec preklopi svoje vedenje in postane zahteven, zloben in nasilen, brez kančka sočutja ali pomisleka. Žrtvi narcistične osebe se čez nekaj let dogajajo tudi čisto zdravstvene težave, kot so pogosti prehladi in pojav pomanjkanja zraka, močne redne bolečine v trebuhu in glavi, panični napadi, občutenja močne stiske in anksioznosti.
Narcistična osebnostna motnja je mejna osebnostna struktura, v kateri ima posameznik popačeno in nestabilno samopodobo, ki uporablja močne čustvene odzive, je preokupirana z nečimernostjo, prestižem in močjo. Ni zmožen empatije in ima izrazito močan občutek superiornosti. Ima močno potrebo po tem, da dominira in da mu drugi ljudje služijo zgolj za zadovoljevanje njegove v resnici šibke samopodobe in potisnjenega kompleksa manjvrednosti.
Rešitev:
Odločitev, da se iztrgate iz takšne patološke zveze. Niste nore ali zmešane. Cilj je sebe pozdraviti zaradi doživete zlorabe s strani narcističnega partnerja, najti v sebi mir in svobodo. Ne dovoliti si več biti žrtev. Naučite se kakšni so znaki zlorabe, opazujte svoje odzive in pravočasno poiščite strokovno pomoč, ki vas bo popeljala ven iz začaranega kroga zlorab s strani narcistične osebe. Ja, je potreben pogum in neznanska moč, da se razklenejo okovi manipulacije in spremenjene realnosti, v katero ste bili ujeti.
Avtorica prispevka Melita Kuhar je univerzitetna diplomirana socialna pedagoginja in diplomirana socialna delavka, ki vodi Svetovalnico, www.svetovalnica.si. Dosegljiva je na tel.št. 031 666 168. Če bi se radi naročili na individualno svetovanje ali jo kaj povprašali, pišite na: info@svetovalnica.si.
Več o zgoraj napisanem si lahko preberete tudi socialnem omrežju www.facebook.com/Svetovalnica.