Testosteron
Strokovnjaki so odkrili, da je dolžina prstanca na roki odvisna od količine testosterona, ki mu je zarodek izpostavljen v maternici. Več testosterona kot plod prejme, daljši bo njegov prstanec. Zanimivo je, da se ta proces začne okoli 14. tedna, še pred razvojem kosti. To pojasnjuje tudi dejstvo, da imajo moški, ki imajo v telesu več testosterona od žensk, po navadi prstanec daljši v primerjavi z drugimi prsti na roki, medtem ko je pri nežnejšemu spolu to ravno obratno. Dolžina ženskih prstov je namreč skorajda popolnoma enaka. Pri tistih izjemah, ki so bile v maternici izpostavljene večjim količinam testosterona, pa velja, da naj bi imele bolj možate roke z daljšim prstancem.
Skrivnost četrtega prsta
Po mnenju profesorjev biologije, Martina Cohna in Dr. Zhenguia Zhenga iz Univerze na Floridi, je prstanec opremljen z receptorji za spolne hormone. To naj bi potrdil zanimiv poskus z brejimi mišmi, ki imajo razmerje med velikostjo prstanca in ostalimi prsti precej podobno človeškemu. Znanstvenika sta kontrolirala vpliv testosterona in estrogena, pri čemer sta ugotovila, da se je v primeru povišanega nivoja testosterona podaljšal prstanec na zarodkovi tački, ki naj bi bila precej podobna levi človeški dlani in ima prav tako vlogo receptorja spolnih hormonov. Obratno pa se je zgodilo pri tistih zarodkih, ki so bili izpostavljeni višjemu nivoju estrogena, saj se je njihov prstanec razvil v bolj ‘feminilno’ obliko in je zrasel krajši. Skoraj vsi samčki v tej skupini, izpostavljeni estrogenu, so imeli prirojene napake spolnih organov.
Pomembna znanstvena spoznanja
Rezultati hormonskih testiranj na miših nam bi lahko pomagali razumeti bolezni, povezane s hormonskimi motnjami, npr. raka dojke in raka na prostati, s količino izpostavljenosti hormonom v maternici pa je povezan tudi kasnejši razvoj osteoporoze, tako pri ženskah, kot pri moških. Poleg tega pa dejstvo, da je dolžina prstanca povezana s količino testosterona, vodi do nadaljnih spoznanj, do katerih so se dokopali znanstveniki. Količina testosterona naj bi bila povezana s številom spermijev, seksualno željo in agresivnostjo. Odkrili pa so tudi, da so ljudje, ki imajo več testosterona, manj solidarni.
To naj bi dokazala študija, v kateri so prostovoljce vprašali, kako bi 50 evrov razdelili med seboj in neznancem. Tisti z več testosterona so bili namreč bolj sebični in manj pripravljeni na pravično delitev z drugo osebo.