Popek na ogled
Večina sesalcev nima tako zelo vidnega popka, kot ga ima človek – povečini se kaže kot zgolj malo manj dlakav predel kože. Človek pa je okoli popka razvil pestro simboliko, ga nakitil in postavil na ogled. Ženskega, seveda.
Znanstveniki so se vprašali, zakaj je tako. Zakaj imamo popek, ko pa nima nobene funkcije? Zakaj eni veljajo za lepe in drugi pa za neprivlačne?
Aki Sinkkonen z Univerze v Helsinkih upa, da je našel pojasnilo. V spletnem časopisu FASEB Journal, ki ga objavlja Federation of American Societies for Experimental Biology je postavil hipotezo, v kateri trdi, da je funkcija popka v tem, da kaže na paritveni potencial pri ženskah.
Najbolj privlačen popek naj bi bil v T-obliki, ovalen in vertikalen
Popek naj bi bil pokazatelj individualne vitalnosti. Kazal naj bi reproduktivni potencial vključno s tveganji za genetske anomalije. Sinkkonen trdi, da se bo dalo z rutinskimi meritvami ženskih popkov napovedati in preprečiti tveganja v nosečnosti. Merile naj bi se simetrija, lega in oblika popka.
Najbolj privlačen popek naj bi bil v T-obliki, ovalen in vertikalen. Izbočeni ali zelo globoki popki veljajo za precej manj privlačne. Ali imajo torej ženske z vertikalnim ovalnim popkom boljši paritveni potencial? Ali so morda imele le bolj spretne babice ob rojstvu?
Antropološki pomen popka kot signala
Videti je, da Aki Sinkkonen svojo hipotezo o popku izpeljuje iz preprostega dejstva, da je človeški popek bolj viden od popkov drugih sesalcev. Ker je viden, naj bi imel tudi neko funkcijo. Sinkkonen meni, da je ta signaliziranje – in le kaj bi lahko popek signaliziral drugega kot plodnost?
Če že sprejmemo to hipotezo, se nam seveda ob tem pojavijo vprašanja: kaj pa signalizira moški popek? Kaj je signaliziral popek žensk vse do poznega 20. stoletja? Če že to vprašanje zavrnemo z argumentom o oddaljitvi človeka od narave, kaj lahko odvrnemo na dejstvo, da se človek oblači že najmanj krepkih 32,000 let?
Seveda pa je laže sprejeti dejstvo, da popek signalizira znanstvenikom. Da torej nima antropološkega signalnega pomena, da pa sodobna genetika lahko iz tkiva popka, okrogle brazgotine sredi trebuha, kjer je bila odrezana popkovnica torej, razbere določene genske informacije, ki so povezane z reproduktivnim sistemom.