Ni statičen, ampak spreminjajoč se – kot vse drugo v življenju, trdi seksualna pedagoginja in svetovalka Gianna Bacio v svoji knjigi “Love your sex”. In čeprav je vseživljenjsko učenje postalo vodilo naše sodobne družbe, je bila spolnost ina žalost iz tega izključena. Za to so krivi številni klišeji, ideali ali moralni koncepti ter pomanjkanje znanja. SVetovalka, ki daje tudi nasvete na TikToku, zato zagovarja načelo, da končno prevzamemo odgovornost in vzamemo svojo spolnost v svoje roke. Kajti dobrega seksa lahko naučimo!
Samopreverjanje – prvi korak
S psihološkega vidika so ljubezen, nežnost in spolnost osnovne človeške potrebe. In kot je bilo pogosto dokazano v številnih študijah, nas polno spolno življenje osrečuje, povečuje kakovost življenja in spodbuja odnose ter zdravje na splošno. “A kljub vsemu mnogi ljudje izgubijo željo po seksu”, kot poroča Baciova, “razvijejo spolne disfunkcije ali na splošno opustijo to temo.” Ta tema je čustveno nabita, saj ima vsaka oseba svojo spolno biografijo, zaradi česar je spolno bitje, kot je. Če vprašate pet ljudi o njihovem razumevanju seksa, boste zagotovo dobili pet različnih odgovorov – od bližine, povezanosti, skupnosti, do ekstaze, divjine ali orgazma. Toda razlog, zakaj imate spolne odnose, se lahko spreminja od situacije do situacije. Seks je le odraz trenutnega stanja in hkrati proces učenja – ta misel po besedah avtorice sprošča in daje upanje. Njena knjiga tako govori o konceptu, ki opisuje seks kot proces vseživljenjskega učenja. Kot prvi korak spolna vzgojiteljica priporoča zamenjavo besede “treba” z besedo “zmožnost”, “preference” z “možnostmi” in “težave” z “izzivi”. V skladu s tem je mogoče premagati tudi slabe in travmatične izkušnje. Poudarja pa, da njena monografija ne more nadomestiti ne obiska pri zdravniku ne terapije, služila pa naj bi kot navdih za lažje, bolj barvito ljubezensko življenje.
Telesne omejitve
Po mnenju strokovnjakinje dober seks ni vprašanje naključja, temveč notranjega odnosa in pripravljenosti, da se zanj nekaj naredi. Na začetku je pomembna ocena telesne kondicije, saj morebitne fizične omejitve dajejo informacije o možnih poškodbah živčevja ali hormonskem neravnovesju. Razjasnitveni pogovor z zdravnikom, ki mu zaupate, lahko ponudi rešitve. Poleg tega lahko stres vpliva na krivuljo vzburjenja in željo po seksu. Ob stresu se aktivira simpatični živčni sistem (opomba: del avtonomnega živčnega sistema, ki je odgovoren za povečanje zmogljivosti), kar povzroči dvig krvnega tlaka, srčnega utripa in dihanja. Telo postane napeto in oskrba s krvjo v predelu genitalij je motena. Po drugi strani pa pomagajo sprostitvene metode, kot so meditacija, dihalne vaje ali progresivna mišična sprostitev, kot razkriva Baciova.
Vzpostavitev pravil odnosa
Po mnenju seksualne svetovalke mnogi pari mislijo, da je spolna aktivnost pokazatelj ljubezni. Po njenem mnenju pa je to zmota. Samo zato, ker pari seksajo občasno ali sploh ne, še ne pomeni, da je razmerje obsojeno na propad. Pri seksu ne gre za dobro predstavo, ampak za intimno druženje (opomba: ta vidik je še posebej pomemben, ko se staramo). Če pa je človek nezadovoljen s trenutnim stanjem, lahko nastane napetost. Baciova priporoča, da v pogovoru vsake toliko časa preverite, ali ste zadovoljni, in razmislite o odnosu. “Pari, ki se med seboj dobro pogovarjajo, so srečnejši,” je rezultat številnih študij, kot pojasnjuje spolna vzgojiteljica. S komunikacijo lahko vedno razvijamo odnos. V pogovorih s partnerjem bi morali svoj notranji svet projicirati navzven, in pri tem vztrajajati, tudi če prvi poskusi niso uspešni takoj. Da bi bila komunikacija nemotena, je pomembno tudi ostati ljubeč in hvaležen. Prav tako igra pomembno vlogo pravi čas. Drug koristen dejavnik pri tem sta navdih in raznolikost. Baciova zato priporoča, da skupaj preizkušata nove stvari, na primer plesni tečaj. Tudi počitnice – ekskluzivni čas za dva – lahko navdihnejo razmerje in ustvarijo prostor za intimnost.
Srečni in zdravi s seksom
Študije kažejo, da zdrav seks izboljšuje imunski sistem in vpliva na dobro počutje
Izpolnjeno ljubezensko življenje sprošča hormone sreče, vas spravi v dobro voljo in izboljša kakovost vašega življenja
Glede na študije lahko seks zmanjša bolečino. Za učinek lajšanja bolečin so odgovorni spolni hormoni
Seks znižuje krvni tlak in lahko prispeva k zdravju srca in ožilja